PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Medicīnas vēstures muzejā izstāde par neatliekamās palīdzības attīstību 100 gados

Neatliekamās Medicīniskās palīdzības dienests
Medicīnas vēstures muzejā izstāde par neatliekamās palīdzības attīstību 100 gados
Llīdz 19.septembrim Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja telpās apskatāma izstāde "Skriešanās ar kaulaino sievu". Izstādes veidotāji sniedz iespēju pirmo reizi plašākai sabiedrībai iepazīties ātrās palīdzības vēsturi Latvijā simts gadu garumā. Izrādās - vēl nav pagājuši pat simts gadi kopš laika, kad Rīgas ātrās palīdzības meidķi kā transporta līdzekli pacientu pārvadāšanai izmantoja zirgu vilktas karietes.

Rīgā 1904.gadā mediķi pie pacientiem devās zirga vilktā karietē Rīgā 1904.gadā mediķi pie pacientiem devās zirga vilktā karietē
Rīgā 1904.gadā mediķi pie pacientiem devās zirga vilktā karietē
Nepilnu simt gadu laikā ievērojami ir attīstījušies neatliekamajā medicīnā pielietojamie medikamenti, metodes un aprīkojums. Zirgu pajūgu nomianīja auto, tas mainīja palīdzības sniegšanas ātrumu, tomēr līdz mūsdienu progresam bija nepieciešama daudzu desmitgadu pieredze un inovācijas, lai transporta līdzeklis un tā aprīkojums būtu piemērots ne tikai cietušo vai saslimušo pārvadāšanai, bet arī dzīvību glābšanai un uzturēšanai no notikuma vietas līdz pat ārstniecības iestādei.

Izstāde ļauj apmeklētājiem redzēt un salīdzināt, kā gadu gaitā ir mainījies neatliekamās medicīniskās palīdzības sniedzēju aprīkojums - nestuves, šinas, elpināšanas iekārtas, somas, defibrilatori, elektrokardiogrāfi u.c. Plašākai apskatei izstādīti muzeja krājumā un privātkolekcijās esošie medicīnas automašīnu modelīši, savukārt muzeja pagalmā apskatāmas divas īstas ātrās palīdzības mašīnas, kādas pa Latvijas ceļiem traukušās pagājušā gadsimta 80tajos gados - RAF Latvija un UAZ 39629.

Izstāde arī atklāj unikālu faktu - tieši Rīgas ielās darbu tālajā 1961.gadā ir uzsācis pirmais mobilais reanimācijas mikroautobuss Padomju Savienībā un, iespējams, pat visā pasaulē. Kā norāda mikroautobusa idejas autors - profesors Georgs Andrejevs - Padomju Savienības medicīnas sasniegumi bieži vien 'rietumos' palikuši nenovērtēti, jo tolaik vēl atradāmies ar dzelzs priekškara. Izrādās, Latvijā ir konstruēts arī speciāls pacientu transportkrēsls, kas ticis patentēts.

Izstādes apmeklētājus sagaidīs neatliekamās palīdzības mediķis vēsturiskā veidolā Izstādes apmeklētājus sagaidīs neatliekamās palīdzības mediķis vēsturiskā veidolā
Izstādes apmeklētājus sagaidīs neatliekamās palīdzības mediķis vēsturiskā veidolā
Sadarbojoties ar rūpnīcu RAF, Latvijā savulaik ražoja vienus no Padomju Savienībā un ārvalstīs labākajiem sanitārajiem mikroautobusiem.

Izstādē redzams arī no arhīva materiāliem izveidots video, kas ļauj ielūkoties, kā izskatījās ātrā palīdzība teju 60 gadus senā pagātnē. Izmantojot skārienjūtīgo ekrānu, apmeklētāji varēs vairāk uzzināt, kā funkcionē pēdējos gados izveidotais vienotais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un kā sniegt pirmo palīdzību un rīkoties dažādās veselībai un dzīvībai apdraudošās situācijās.

 

 

 

 

Publicitātes foto