PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Antihipertensīvie medikamenti vienā tabletē: Eiropas vadlīniju ieguvumi

Doctus
Antihipertensīvie medikamenti vienā tabletē: Eiropas vadlīniju ieguvumi
Pixabay.com
Nekontrolēta arteriālā hipertensija saistīta ar paaugstinātu nevēlamu kardiovaskulāru iznākumu risku un nāvi. Atšķirībā no ASV un Ķīnas, Eiropā pieņemts lielākajai daļai pacientu antihipertensīvo terapiju sākt uzreiz ar kombinētu preparātu. Šobrīd pastāv stingri pierādījumi pašreizējo Eiropas vadlīniju rekomendācijām, lai uzlabotu līdzestību un sasniegtu veiksmīgāku asinsspiediena kontroli.

Ķīnā kombinēto terapiju rekomendē tikai gadījumos, kad monoterapija nav bijusi efektīva vai TA ir > 160/100 mmHg, vai TA par 20/10 mmHg augstāks kā pacienta mērķa asinsspiediens. ASV kombinēto terapiju sāk pie 2.pakāpes hipertensijas vai pie TA, kas ir par 20/10 mmHg augstāks kā pacienta mērķa asinsspiediens. Eiropas vadlīnijas rekomendē terapiju sākt ar divu zāļu vielu terapiju, ideālā gadījumā vienā tabletē.

Lielākā daļa klīnisko pierādījumu atbalsta Eiropas vadlīniju pieeju antihipertensīvās terapijas sākšanai ar medikamentu vienā tabletē (single–pill). Turklāt, ir pieejamas dažādas kombinācijas ar zāļvielām, lai izvēlētos labāko pacientam gan ar išēmisko sirds slimību, gan sirds mazspēju, gan hronisku nieru slimību.

2021.gadā veikts visaptverošs sistemātisks pārskats un meta–analīze, kur salīdzināts single–pill efekts ar brīvajām medikamentu kombinācijām. Deviņos pētījumos, kur antihipertensīvā terapija no brīvajām medikamentu kombinācijām mainīta uz medikamentiem vienā tabletē, pierādīts uzlabojums sistoliskā asinsspiediena un lielakajā daļā gadījumu arī diatoliskā asinsspiediena regulācijā. Šajos pētījumos konstatēts, ka proporcionāli lielākā daļa pētījuma dalībnieku, kas saņēma single–pill kombināciju sasniedza mērķa TA rādītājus.

Avots: Ulrike Gottwald-Hostalek & Ningling Sun (2023) Contribution of single-pill combinations in the management of hypertension: perspectives from China, Europe and the USA, Current Medical Research and Opinion, 39:3, 331-340, DOI: 10.1080/03007995.2023.2165812