PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cilvēku ar asins recēšanas traucējumiem ir vairāk nekā reģistrēti

Doctus
Cilvēku ar asins recēšanas traucējumiem ir vairāk nekā reģistrēti
Pixabay
Ik gadu 17. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules Hemofilijas diena. Pacientu ar asins recēšanas traucējumiem Latvijā varētu būt vairāk par 300, liecina Latvijas Hemofilijas biedrības aplēses.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā 2021. gada sākumā bija oficiāli reģistrēti 198 cilvēki ar asins recēšanas traucējumiem, no tiem 101 cilvēks ar hemofiliju A vai B (attiecīgi VIII vai IX faktora deficīts). Taču hemofilija nav vienīgā asins recēšanas saslimšana. Villebranda slimība ir daudz izplatītāks asins recēšanas traucējums, taču ar to Latvijā reģistrēts vien 71 cilvēks, lielākoties bērni. Latvijā ir 12 cilvēki ar VII faktora deficītu, 7 cilvēki ar XII faktora deficītu, 2 cilvēki ar V faktora deficītu un 2 ar X faktora deficītu un. Reto slimību pacientu reģistrā iekļauti dati par 1 cilvēku ar Glancmaņa slimību un 1 cilvēku ar Bernāra-Suljē sindromu.

Simptomi, kurus Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas hematoloģe Kristīne Bernāte iesaka neatstāt bez ievērības:

  • ilgstoša asiņošana no nelielas brūces;
  • zilumi, kuri rodas bez sevišķa iemesla vai pavisam viegli satraumējoties;
  • sāpes un uztūkums locītavās, ko izraisījusi locītavu iekšēja asiņošana;
  • bieža vai ilgstoša deguna vai smaganu asiņošana;
  • stipras vai ilgstošas mēnešreizes;
  • asiņošana no gremošanas trakta;
  • ilgstoša asiņošana pēc traumas, ķirurģiskas operācijas, zobārstniecības manipulācijām vai dzemdībām.

Hemofilija ir viens no asins recēšanas traucējumiem, ko nevar izārstēt, bet ar adekvātu terapiju var nodrošināt pietiekami labu dzīves kvalitāti.

Noderīga informācija atrodama www.hemofilija.lv. “Tur ievietota Pasaules Hemofilijas federācijas izdotā K.Mālderes grāmata “Vingrojumi cilvēkiem ar hemofiliju” latviešu valodā, bet šodien prezentējam trīs vingrojumu kompleksus, kurus katrs var veikt mājās. Tas nemaz nav sarežģīti! Vajag tikai sākt un jau pēc trīs nedēļām liksies, ka jūs tieši tā esat darījuši jau visu mūžu!” iedrošina Baiba Ziemele, Latvijas Hemofilijas biedrības vadītāja.