PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Depresijas simptomi mātei var sākties jau grūtniecības laikā

Doctus
Depresijas simptomi mātei var sākties jau grūtniecības laikā
Freepik.com
Jauna pētījuma rezultāti liecina, ka mātes depresijas simptomi, iespējams, sākas grūtniecības laikā vai pirms tās, un trajektorijas paliek stabilas visā perinatālajā un pēcdzemdību periodā.

Depresijas simptomi grūtniecības laikā ietekmē pēcnācēju attīstību un veselību, uzsverot nepieciešamību pēc savlaicīgas iejaukšanās. Tomēr depresijas simptomu gaita perinatālā periodā joprojām ir neskaidra, tādējādi sarežģījot skrīninga un nosūtīšanas vadlīnijas.

Pētījuma mērķis bija izpētīt depresijas simptomu gaitu un stabilitāti perinatālā periodā vairākās etniski atšķirīgās neatkarīgās novērošanas grupās.

Šajā kohortas pētījumā tika iekļauti depresijas simptomi, par kuriem tika ziņots vairākos laika punktos no 7 iespējamām kohortām, kas aptver 3 kontinentus. Dalībnieces tika iekļautas pētījumā pirms grūtniecības vai grūtniecības laikā un tika novērotas arī pēcdzemdību periodā. Visi dati no katras kohortas tika analizēti no 2022. gada jūlija līdz 2023. gada aprīlim.

Galvenie pētījuma iznākumi bija pašu ziņoti depresijas simptomi no grūtniecības sākuma līdz 2 gadiem pēc dzemdībām, izmantojot Edinburgas pēcdzemdību depresijas skalu vai Epidemioloģisko pētījumu centra Depresijas skalu.

Kopumā par depresijas simptomiem ziņoja 11 563 grūtnieces (vidējais [SD] vecums, 29 [5] gadi; 569 [4,9 %] Austrumāzijas sievietes; 304 [2,6 %] Dienvidaustrumāzijas sievietes; 10133 [87,6 %] baltās sievietes) no grūtniecības sākuma līdz 2 gadiem pēc dzemdībām. Analītiskās metodes no vienumu atbildes teorijas identificēja 3 māšu grupas, pamatojoties uz depresijas simptomiem: zemu, vieglu un augstu līmeni katrā no 7 kohortām. Mātēm visās grupās bija stabilas mātes depresijas simptomu trajektorijas, sākot no grūtniecības. Mātēm ar depresijas simptomu klīniskiem līmeņiem arī bija stabilas trajektorijas no grūtniecības līdz pēcdzemdību periodam.

Šajā pētījumā depresijas simptomu trajektorijas saglabājās stabilas visā perinatālajā periodā, un tas ir pretrunā ar pastāvīgo uzsvaru uz pēcdzemdību depresijas sākumu, kas joprojām ir dažās veselības politikas vadlīnijās. Intervences un sabiedrības veselības iniciatīvas būtu jākoncentrē uz depresijas simptomu mazināšanu jau grūtniecības laikā, ne tikai pēc dzemdību periodā.

AVOTS: Kee MZL, Cremaschi A, De Iorio M, et al. Perinatal Trajectories of Maternal Depressive Symptoms in Prospective, Community-Based Cohorts Across 3 Continents. JAMA Netw Open. 2023;6(10):e2339942