PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīcas speciālisti apgūst jaunu onkoloģijas pacientu izmeklēšanas metodi

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) Laboratoriskās medicīnas centra speciālisti apgūst revolucionāri jaunu pieeju onkoloģijas pacientu izmeklēšanai un novērošanai - cirkulējošo audzēja šūnu noteikšanu.

Šī metode dod iespēju agrīni reaģēt uz nelabvēlīgu slimības gaitu, novērot terapijas efektivitāti un savlaicīgi pieņemt lēmumus par terapijas korekcijām, tādējādi iegūstot iespēju uzlabot audzēju ārstēšanas rezultātus, paildzināt onkoloģisko slimnieku dzīvildzi un dzīves kvalitāti.

Ar jaunās metodes praktisko pielietojumu Vācijas klīnikās Rīgas Austrumu slimnīcas speciālistus iepazīstināja zinātņu doktors Zigfrīds Hauhs (Siegfried Hauch) un onkologs Joahims Helvers (Joachim Helver).

Kā akcentē Laboratoriskās medicīnas centra vadītāja dr. med. Ludmila Eņģele, cirkulējošās audzēja šūnas, ir primārā audzēja šūnas, kas atrodamas onkoloģiska slimnieka asinīs pirms vai pēc operācijas un pat pēc ķīmijterapijas, kad, neraugoties uz pielietoto ārstēšanu, audzējs ir progresējošs, un notiek potenciāli metastazēšanās procesi.

Cirkulējošo audzēja šūnu atradne vienmēr liecina par ārstēšanas nepietiekamu efektivitāti un nelabvēlīgās slimības gaitas prognozi. Turklāt tās var būt atrodamas pat daudzus mēnešus pirms metastāžu klīniskās izpausmes, kad citas izmeklēšanas metodes neapstiprina ļaundabīgā audzēja progresiju.

Cirkulējošo vēža šūnu noteikšana notiek ar augsti jutīgo imūnķīmisko metodi, izmantojot ar trīs dažādām epiteliālo audzēju antivielām pārklātās magnētiskās daļiņas. Tālāk ar īpašām molekulārbioloģiskām metodēm analizē ar audzēju asociētos marķierus, tādējādi apliecinot audzēja šūnu klātbūtni pacienta perifērajās asinīs.

Pēdējo gadu laikā cirkulējošās audzēju šūnas pēta vairākos Eiropas un ASV pētniecības institūtos, metode tiek minēta dažādu onkoloģijai veltītu kongresu programmās, zinātniskajās publikācijās, un virkne laboratoriju Eiropā, ASV un Āzijas valstīs ievieš šos testus klīniskajā praksē. Baltijas valstīs šī metode vēl netiek izmantota, drīzumā metodes pielietošana tiks uzsākta Sanktpēterburgā.

Cirkulējošo vēža šūnu noteikšana nodrošina personalizētas terapijas izvēles iespējas - precīzi atrodot konkrētus audzēju šūnu veidus, pastāv iespēja piemeklēt labāko iespējamo terapiju un preparātu kombinācijas. Šobrīd klīniskai diagnostikai ir pieejama metastātiskā krūts, resnās zarnas kolorektālā un prostatas vēža cirkulējošo audzēja šūnu noteikšana.

Par cirkulējošo audzēja šūnu noteikšanas metodes pieejamību Latvijā runāt vēl ir pāragri, lai gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca varētu kļūt par Baltijas mēroga centru šīs jaunās metodes apgūšanai. Šobrīd ir uzsāktas sarunas par iespējām izmeklējumu veikt Vācijā sadarbībā ar kādu laboratorās diagnostikas uzņēmumu Latvijā. Vācijā viena izmeklējuma cena ir aptuveni 500 euro.

            Rīgas Austrumu slimnīcas Laboratoriskās medicīnas centrā ik gadu tiek veikts vairāk nekā 2 miljoni izmeklējumu. Pērn izmeklējumu skaits pieaudzis līdz 2,97 miljoniem, no kuriem lielākā daļa jeb 2,72 miljoni veikti stacionāru pacientiem, bet pārējie - ambulatorajiem pacientiem.

 

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere