PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

10 šokējošas medicīnas kļūdas no pacientu pieredzes ASV

Doctus
Pacients uzticas ārstam un tic, ka ir nonācis viss labākajās rokās, bet pat vislabākajam ārstam vai medmāsai var gadīties kļūda. Kļūdas notiek katru dienu, ikvienā slimnīcā un ikvienā valstī. Medicīnas kļūdas nogalina vairāk nekā 250 000 cilvēku katru gadu ASV un ievaino miljonus cilvēku. No kaitējuma bieži var izvairīties un ir izstrādātas stratēģijas kā palīdzēt ārstiem un medmāsām nenodarīt kaitējumu pacientiem. Zemāk apkoptas biežāk sastopamās kļūdas un veidi, kā no tām izvairīties.

Medicīnas kļūdas Medicīnas kļūdas
Medicīnas kļūdas
1. kļūda: ārstē neīsto pacientu

Cēlonis šai kļudai ir tas, ka slimnīcas darbinieki nepārbauda pacienta identitāti. Lai izvairītos no šīs kļudas pirms katras manipulācijas ir jāpārliecinās, ka tas ir īstais pacients (vārds, uzvārds, dzimšanas datums). Kļūdas piemērs: sievietei  tika veikta datorrtomogrāfija vēdera dobumam, kad viņa bija trešajā grūtniecības mēnesī. Slimnīcas darbinieki sajauca viņu ar citu sievieti ar tādu pašu vārdu, kurai bija jāveic šis izmeklējums. Šis nevadzīgais izmeklējums paaugstināja riska, ka bērnam varētu būt leikēmija vai dzemdību defekti. Par laimi bērns piedzima vesels.

2. kļūda: ķirurģiskie suvenīri

Cēlonis: operācijas laikā tiek aizmirsts kāds no operācijas instrumentiem pacienta ķermenī. Ja pacientam pēc operācijas parādās negaidītas sāpes, drudzis vai pietūkums, jāpārliecinās, vai nekas nav palicis pacienta ķermenī pēc operācijas.

Kļūdas piemērs: vīrietim  operācijas laikā vēdera dobumā bija palicis sūklis, kad ārsti beidzot atklāja šo kļūdu un atkārtoti atvēra vēdera dobumu, atklāja, ka sūklis, radīja vēdera pūšanos un perforācijas pacienta zarnās.

3. kļūda: pazudis pacients

Pacientiem ar demenci ir tieksme klaiņot, lielākais risks, ka šāds pacients var nomirt no hipotermijas vai dehidratācijas. Piederīgajiem iesaka uzlikt šādiem pacientiem GPS aproces, lai varētu šo cilvēku atrast.

Kļūdas piemērs: kundzīte gados ar demenci pazuda pansionātā, pēc četrām dienām šo kundzui atrada iesprūdušu mantu glabātavā, viņa bija pilnībā dehadritējusies un pēc pāris dienām nomira.

4. kļūda: viltus ārsti

Viltvārži izliekas par ārstiem, pēc ārstēšanas pacientam kļūst nevis labāk, bet sliktāk. Jāiesaka pacientiem pārliecināties, ka viņi apmeklē sertificētu ārstu.

Kļūdas piemērs: jauna sieviete ieraudzīja inetrnetā sludinājumu, ka kāds ārsts piedāvā efektīvu metodi muguras iztaisnošanai, jaunā sieviete pierakstījās pie šī ārsta, lai izlabotu savu skoliozi. Viņa apmeklēja šo ārstu 6 mēnešus, bet skoloioze kļuva tikai izteiktāka. Beigās šo ārstu atzina par vainīgu krāpšanā.

5. kļūda: gaidīšanas spēle uzņemšanas nodaļā

Uzņemšanas nodaļu darbs kļūst intensīvāks, ja stacionārs ir ļoti noslogots. Pacienti kļūst slimāki, ilgi gaidot rindā uz pieņemšanu pie ārsta.

Kļūdas piemērs: kādai dāmai nācās amputēt locekļus, jo pārāk ilgi viņa bija gaidījusi rindā uzņemšanas nodaļā. Ārsti amputēja kreiso roku, labās rokas pirkstus un abas kājas pēc tam, kad paciente pēc 5 stundu gaidīšanas beidzot bija nokļuvusi ārstu rokās, izrādījās, ka baktēriija ir ātri izpaltījusie organsimā. Uzņemšanas nodaļas personāls nebija pietiekami novērtējis šīs pacientes stāvokli. 

6. kļūda: gaisa burbulis asinīs

Kļūdas cēlonis ir caurums krūškurvī, kurš netiek hermētiski noslēgts pēc katetra izņemšanas. Gaisa burbuļi caur brūci nokļūst asinsritē un var nosprostot asins piegādi plaušām, sirdij, nierēm un smadzenēm. Ārstiem vai medmāsām ir jāpārbauda, vai izņemot katetru no krūšukurvja, caurums tiek hermētiski noslēgts.

Kļūdas piemērs: jauns puisis nomira dienā, kad tika izrakstīts no slimnīcas, jo puisim sēdus pozīcijā medmāsa izņēma katetru no krūšukurvja un brūci aiztaisīja ar marli. Gaiss iekļuva brūcē un gaisa burbuļi nokļuva asinsritē un aizsprostoja asinsplūsmu uz galvenajiem orgāniem. Katetrs bija jāizņem pacientam esot guļus pozīcijā un brūce bija jānosedz hermētiski.

7. kļūda: operē nepareizo ķermeņa daļu

Ķirurgs veic operāciju nepareizajā ķermeņa daļā, lai izvairītos no šīs kļūdas pirms operācijas ārstam un asistentiem ir jāpārliecinās, ka operē pareizo ķermeņa daļu.

Kļūdas piemērs: mazam puikam bija problēma ar labo aci, kuru ārsts ļoti labi vizuāli varēja redzēt, tomēr operācijas laikā ķirurgs iegrieza kreisajā acī un savu kļūdu pamanīja tikai operācijas beigās.

8. kļūda: infekciju invāzija

Šīs kļūdas cēlonis ir tas, ka ārsti un medmāsas nepietiekami mazgā rokas, pacienti mirts no infekcijas izplatīšanās. Ārstiem un medmāsām ir jāatceras par roku nomazgāšanu pirms katra pacienta apskates. Kļūdas piemērs: jauns vīrietis nonāca slimnīcā pēc galvaskausa pamatnes un  kājas lūzuma. Slimnīcā viņš mira no slimnīcā iegūtas infekcijas.

9. kļūda: līdzīgas caurulītes

Krūšukurvja katetrs un barošanas caurulīte izskatās gandrīz vienādi. Medicīnas māsa, ievadot medikamentus, var sajaukt katetrus un medikamentus, kas domāti kuņģim, ievadīt krūškurvī.  

10. kļūda: pamošanās operācijas laikā

Cēlonis šai kļūdai ir pārāk maza anestēzijas deva. Smadzenes paliek nomodā, bet muskuļi nekustas. Pacients parasti nejūt sāpes, bet daži pacienti jūt, ka tiek veikti greizieni. Anesteziologam ir jāpārliecinās, ka pacients, kuram ir nozīmēta operācija pilnā anestēzijā, to tiešām ir saņēmis.

Kļūdas piemērs: jaunai sievietei tika veikta olnīcu vēža ekscīzijas operācija, viņa atceras, ka pirms operācijas ir iemigusi un tad sajutusi sāpes griešanas laikā. Viņa nejuta savu ķermeni, nevarēja ne pakustēties, ne parunāt. Slimnīcas pārstāvji vēlāk viņu informēja, ka anastēzijas aparātā bijusi gāzes noplūde un viņa ir saņēmusi tikai 5% no paredzētās anestēzijas devas.

Pirmavots: Bonifield J, Cohen E. 10 shocking medical mistakes. CNN, June 10, 2012