PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

2013.gada medicīnas ziņas, kam būtu jāmaina ikdienas prakse

Doctus
Medscape komanda ir apkopojusi 2013.gada medicīnas ziņas, kam būtu jāmaina ārstu ikdienas prakse. Daļu no šīm ziņām, esam jau publicējuši mūsu portālā, tagad sniedzam nelielu ieskatu šajā ziņu topā.

Par daudz diagnostikas un lieka ārstēšana

Kopumā 17 medicīnas asociācijas izveidoja sarakstu ar gandrīz 90 bieži izmantotām, bet lielākoties nevajadzīgām analīzēm un procedūrām asimptomātiskiem pacientiem, divi piemēri ir stresa ehokardiogrāfija asimptomātiskiem pacientiem ar zemu kardiovaskulāro slimību risku un datortomogrāfija bērniem vieglu galvas traumu gadījumos.

Izdots DSM-5

Pēc gandrīz dekādi ilgas izveides un vairāk nekā 2 gadus ilgas apspriešanas, beidzot tika izdota piektā Diagnostikas un statistikas garīgo saslimšanu rokasgrāmata (DSM-5). Daži uzskata, ka lielākās izmaiņas, salīdzinot ar iepriekšējo versiju ir paplašinātie diagnostiskie kritēriji, daļa ekspertu uzskata, ka pamatojoties uz šīm vadlīnijām, tagad lielai daļai "normālo" cilvēku, varēs uzstādīt garīgas saslimšanas diagnozi. Allen Frances, DSM-IV grupas vadītājs iesaka ārstiem jauno versiju lietot ar piesardzību.

Jaunas holesterīna vadlīnijas

Novembrī tika izdotas jaunas vadlīnijas par holesterīna noteikšanu, novērtēšanu un ārstēšanu. Tā kā trūkst nejaušināta iedalījuma, kontrolētu pētījumu par terapiju specifiskiem holesterīna mērķa lielumiem, tad jaunajās vadlīnijās netiek sniegtas rekomendācijas specifiski zema un augsta blīvuma holesterīna ārstēšanas mērķiem aterosklerotiskas kardiovaskulārās slimības primārā un sekundārā profilaksē. Jaunās vadlīnijas izdala četras primārās un sekundārās profilakses pacientu grupas, kurām ārstiem būtu jāpievērš uzmanība un jāmazina kardiovaskulāro notikumu risks.

Aptaukošanās jāuzskata par slimību

Pēc plašām debatēm Amerikas Medicīnas biedrība ikgadējā konferencē nolēma, ka aptaukošanās ir slimība, kurai ir nepieciešama ārstēšana aun profilakse.

Slavenības informē par savām slimībām

Slavenības turpina izglītot sabiedrību par slimībām. Andželīna Džolija maijā sabiedrībai izstāstīja, ka viņai ir pozitīvs ģenētiskais tests uz BRCA1 mutāciju un viņa ir nolēmusi veikt dubultu profilaktisko mastektomiju. Ar šo paziņojumu viņa pievērsa sabiedrības uzmanību krūts vēža problēmai

Oktobrī Toms Henks publiski apziņoja, ka slimo ar 2.tipa cukura diabētu. Viņš ar savu piemēru parāda, ka ne vienmēr cilvēki ar 2.tipa cukura diabētu ir ar lieko svaru un ēd neveselīgu pārtiku, viņš ar savu atzīšanos parāda, ka jebkurš cilvēks var saslimt ar cukura diabētu.

Brīdinājumi par medikamentiem

2013.gadā FDA ir izdevusi vairākus brīdinājumus par plaši lietotiem medikamentiem, piemēram, fluorokvinolona klases antibiotikas paaugstina perifēras neiropātijas risku; klaritromicīns pacientiem, kuri lieto kalcija kanāla blokatorus asinsspiediena pazemināšanai, paaugstina hospitalizāciju risku akūtas nieru traumas un hipotensijas dēļ. Ir brīdinājums, ka statīnu lietošana ir saistīta ar paaugstinātu balsta kustību aparāta traumu risku.

Citi nozīmīgi brīdinājumi

Šajā gadā ir bijuši arī vairāki brīdinājumi par bieži lietotu uzturvielu, dzērienu un citu produktu bīstamību. Kalcija uztura bagātinātāju lietošana ir saistīta ar augstāku visu cēloņu un sirds asinsvadu slimību mirstības risku, bet ne mirstību no insultiem. Pārmērīga kafijas lietošana (definēta kā 28 krūzītes kafijas nedēļā) ir saistīta ar paaugstinātu visu cēloņu mirstību vīriešiem. Nesaldinātu mākslīgo dzērienu lietošana veicina svara pieaugumu, metabolo sindromu, 2.tipa cukura diabētu un kardiovaskulāro slimību risku.

Probiotikas un smadzenes, kanēlis un cukura diabēta medikamenti

Vienā pētījumā tika pierādīts, ka cilvēkiem, kuri lieto probiotikas, ir izmainīta smadzeņu aktivitāte: magnētiskās rezonanses izmeklējumos tika atklāts, ka sievietēm, kuras regulāri lieto jogurtu, kas ir bagātināts ar probiotikām, ir izmainīta smadzeņu aktivitāte reģionos, kas atbild par emocijām un sajūtām.

Meta-analīzē tika secināts, ka 2.tipa cukura diabēta pacientiem, kuri lieto uztura bagātinātājus, kuri satur kanēli, ir labāks glikozes un holesterīna līmenis, bet nemainās HbA1c līmenis. Pagaidām pētnieki neiesaka visiem 2.tipa cukura diabēta pacientiem lietot kanēli, bet iespējams, ka nākotnē tā būs laba papildus terapija.  

Uzturs pasargā no Alcheimera slimības

Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) ir izstrādājuši jaunas uztura vadlīnijas Alcheimera slimības profilaksei. Jaunajās vadlīnijās ir ļoti līdzīgi ieteikumi, kādi tie ir, lai pasargātu no sirds slimībām. Tiek rekomendēts izvairīties no produktiem, kas satur piesātinātās un trans taukskābes; uztura plāns ir jābalsta uz augu valsts produktiem, pievienojot E un B vitamīnu avotus. Kombinējot uzturu ar fiziskām aktivitātēm un izvairoties no pārlieku lielas metālu uzņemšanas, piemēram, dzelzs un vara multivitamīnos, tas viss var palielināt smadzeņu aizsardzību.

Jauni medikamenti

FDA šajā gadā ir apstiprinājuši vairāku jaunu medikamentu lietošanu, piemēram, jauns glikozi pazeminošs medikaments - kanagliflozīns - 2.tiap cukura diabēta āsrtēšanā. Jūnijā tika apstiprināts pirmais nehormonālais medikaments pret karstuma viļņiem.

Pētījumi HIV jomā: vai tuvāk izārstēšanai?

Divu pētījumu rezultāti uzrāda cerības, ka HIV inficētus pacientus varētu izārstēt.  Oktobrī tikko dzimis bērns, kurš bija inficēts ar HIV, saņēma kombinēto pretvīrusa terapiju pirmajās 30 stundās pēc dzimšanas, un vēl arvien ir vesels un nav novērotas HIV pazīmes. Novembrī pētnieki pirmo reizi ziņoja, ka staru imunoterpija kombinācijā ar trīskāršu antivirālo terapiju efektīvi iznīcina HIV inficētas šūnas.

Pilns ziņu apkopojums ir arodams Medscape mājaslapā.