PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

30 gadu laikā barības vada vēža incidence pieaugusi divkārt

Doctus
Barības vada vēža incidence vīriešiem pieaugusi par 50% salīdzinot ar 1980.gada sākumu, ik gadu jaunu gadījumu skaits svārstās ap 6 tūkstošiem, vēsta Vēža Izpētes centrs Lielbritānijā.

Jaunākie dati parāda, ka jauno barības vēža gadījumu vīriešiem skaits pieaudzis no 2,700 pirms 3 dekādēm, līdz 5,740 gadījumiem 2012.gadā. Ņemot vērā populācijas skaita izmaiņas, šie skaitļi ir pielīdzināmi 50% pieaugumam, no 15 uz 23 gadījumiem uz 100 000 cilvēku. Sievietēm šis pieaugums ir daudz mazāks, ap 10%, salīdzinot ar 1980.gadu. 2012.gadā barības vada vēzis tika diagnosticēts 2,802 sievietēm.

Profesore Rebeka Fidžeralde, barības vada vēža eksperte Kembridžas Universitātē stāsta, ka jaunie statistikas dati par barības vada vēzi ir satraucoši, jo īpaši ņemot vērā, ka barības vada vēža terapija nereti ir komplicēta. „Labā ziņa ir tā, ka mēs spējam arvien ātrāk diagnosticēt barības vada vēzi, un īpaši kontrolēt pacientus ar Bareta barības vadu, lai noteiktu, kurā brīdī šī slimība pārvēršas par ļaundabīgu audzēju", stāsta R.Fidžeralde. Lai vērstu uzmanību uz šiem satraucošajiem pieaugošajiem skaitļiem, Lielbritānijas Vēža Izpētes centrs organizēja barības vada vēža simpoziju Oksfordas Universitātē šī gada 6-7.jūnijā. Jaunākie dati parāda, ka barības vada vēzis ir 6.biežākais vēža nāves cēlonis Lielbritānijā, ļoti līdzīgi dati ir arī pārējās Eiropas valstīs. Pirmie barības vada vēža simptomi ir pastāvīga dedzināšanas sajūta aiz krūšu kaula, rīšanas grūtības, gastroezofageālais reflukss, neplānots svara zudums – tie gan nav specifiski simptomi, bet to gadījumā nepieciešama sīkāka izmeklēšana. Zināms, ka gandrīz 90% barības vada vēžu attīstību ir iespēja apturēt – pārtraucot smēķēt, ierobežojot alkohola lietošanu, veselīgi ēdot un uzturot veselīgu ķermeņa svaru, tāpēc šie pieaugošie slimības rādītāji ir satraucoši.

Avots: Cancer Research UK. "Men are 50 per cent more likely to get esophageal cancer than 30 years ago." ScienceDaily. ScienceDaily, 6 June 2015. Pieejams: www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150606204110.htm.