9 situācijas, kad ģimenes ārstam ir jāsaka “Nē” pacientam
9 situācijas, kad ārstam vajadzētu teikt “Nē” pacienta vēlmēm veikt izmeklējumus:
- Neveikt attēldiagnostiku pacientam ar muguras lejasdaļas sāpēm pirmajās 6 nedēļās, ja vien nav “sarkano karogu”, piemēram, nopiens vai progresējošs neiroloģisks deficīts.
- Rutīnā neizrakstīt antibiotikas akūtu, vieglu līdz vidēji smagu sinusītu gadījumos, ja vien simptomi nav ilgāk par 7 dienām vai arī simptomi pasliktinās pēc sākotnējas klīniskas uzlabošanās.
- Nenozīmēt smadzeņu attēldiagnostiku vieglu ģīboņu gadījumos, ja neiroloģisko izmeklējumu rezultāti ir normas robežās.
- Nenozīmēt attēldiagnostiku nekomplicētu galvassāpju gadījumos.
- Neveikt DXA kaulu minerālā blīvuma noteikšanu sievietēm jaunākām par 65 gadiem un vīriešiem jaunākiem par 70 gadiem, kuriem nav riska faktoru.
- Nenozīmēt ikgadējo EKG vai citu kardioloģisko skrīningu pacientiem ar zemu risku bez simptomiem.
- Neveikt citoloģiskās uztriepes izmeklējumu sievietēm jaunākām par 21 gadu vai tām, kurām ir veikta hispterektomija ne ļaundabīga audzēja dēļ.
- Kā sākotnējo diagnostikas metodi neizvēlēties attēldiagnostiku pacientiem ar zemu venoza trombembolisma iespējamību. Ieteicams veikt augstas jutības D-dimēru mērījumus.
- Nav ieteicams turpināt attēldiagnostikas veikšanu pacientiem ar klīniski mazsnozīmīgām cistām.
Pirmavots: American Board of Internal Medicine Foundation; items come from lists provided by the American Academy of Family Physicians, American College of Physicians and American College of Radiology