PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Amlodipīna lietošana saistīta ar zemāku podagras risku

Doctus
Senioriem ar hipertensiju amlodipīna lietošana samazina ilgtermiņa podagras risku, salīdzinot ar lisinoprilu vai hlortalidonu.

Podagra ir bieži sastopama asinsspiediena pārvaldības komplikācija un bieži ir iemesls medikamentu nelietošanai. 

Pētījumā analizēja pacientu sūdzības par podagru, lietojot amlodipīnu, hlortalidonu vai lisinoprilu. Vidējais novērošanas laiks bija 4,9 gadi un kopā bija 597 sūdzības par podagru.

Amlodipīna lietošana samazināja podagras risku par 37 % (HR=0,63; 95 % TI [0,51 - 0,78]) un hlortalidons samazināja risku par 26 % (HR=0,74; 95 % TI [0,58 - 0,94]). Savukārt lisinoprila lietošana statistiski ticami nesamazināja podagras risku (HR=0,85; 95 % TI [0,70 - 1,03]. Podagras riska samazinājums tika novērots pēc vinna gada novērošanas. 

Amlodipīna lietošana ilgtermiņā samazina podagras risku, šo faktu jāņem vērā pacientiem, kuriem jau ir podagras risks, izvēloties antihipertensīvo terapiju.   

 AVOTS: Juraschek SP, Simpson LM, Davis BR, et al. The effects of antihypertensive class on gout in older adults secondary analysis of the Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial. Journal of Hypertension, 2020, January. 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus