PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ar piena produktiem bagāts uzturs saistīts ar zemāku cukura diabēta un paaugstināta asinsspiediena risku

Doctus
Uzturā lietojot vismaz divas piena produktu porcijas dienā, tas ir saistīts ar zemāku cukura diabēta un paaugstināta asinsspiediena risku, kā arī ar faktoru kopumu, kas paaugstina sirds un asinsvadu slimību risku (metabolais sindroms), atklāj liela, starptautiska pētījuma rezultāti.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp piena produktu lietošanu ikdienā un metabolā sindroma izplatību (šķērsgriezumā) un saslimstību ar hiprtensiju un cukura diabētu (perspektīvā).

PURE (The Prospective Urban Rural Epidemiology) pētījums ir perspektīvs, epidemioloģisks pētījums, kurā iekļauj 35 – 70 gadus vecus indivīdus no 21 valsts piecos kontinentos, mediānais novērošana slaiks ir 9,1 gads. Šķērsgriezuma analīzē novērtēja saistību starp piena produktu lietošanu un metabolā sindroma izplatību starp indivīdiem ar informāciju par pieciem metabolā sindroma komponentiem (n=112 922). Perspektīvā analīzē analizēja piena produktu lietošanu saistībā ar hipertensijas (57 547 indivīdiem pētījuma sākumā nebija hipertensijas) un cukura diabēta (131 481 indivīdam pētījuma sākumā nebija cukura diabēta) attīstību.

Šķērsgriezuma analīzē noskaidroja, ka lielāks piena produktu patēriņš (vismaz 2 piena produktu porcijas dienā, salīdzinot ar piena produktu nelietošanu; OR=0,76; 95 % TI [0,71 – 0,80]; p<0,0001) ir saistīts ar zemāku metabolā sindroma izplatību pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem.   

Lielāks pilnpiena piena patēriņš, ko patērē atsevišķi (OR=0,72, 95% TI [0,66 - 0,78], p-tendence <0,0001) vai ko patērē kopā ar zema tauku satura piena produktu (OR=0,89, 95% TI [0,80 - 0,98], p-tendence = 0,0005), bija saistītas ar zemāku metabolā sindroma izplatību.

Zema tauku satura piena produktu lietošana nebija saistīta ar metabolā sindroma izplatību (OR= 1.03, 95% TI [0,77 – 1,38], p-tendence=0,13).

Perspektīvā analīzē 13 640 indivīdiem tika konstatēta hipertensija un 5351 cilvēkam konstatēja cukura diabēta attīstību.

Augstāks kopējais piena produktu patēriņš (vismaz 2 porcijas dienā salīdzinot ar piena produktu nelietošanu) bija saistīts ar zemāku hipertensijas incidenci (HR=0,89; 95 % TI [0,82 – 0,97]; p<0,02) un cukura diabēta incidenci (HR=0,88; 95 % TI [0,76 – 1,02]; p=0,01).

Pētnieki secināja, ka pilnpiena produktu lietošana uzturā ir saistīta ar zemāku metabolā sindroma izplatības risku un zemāku hipertensijas un cukura diabēta incidenci. Šī pētījuma rezultāti vēl jāapstiprina pētījumos, kuros pacientus iedala pēc nejaušināšanas principa.

 

AVOTS: Bhavadharini B, Dehghan M, Mente A, et al. Association of dairy consumption with metabolic syndrome, hypertension and diabetes in 147 812 individuals from 21 countries. BMJ Open Diabetes Research & Care, 2020; 8 (1): e000826

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus