PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ārsti, kuriem pašiem ir liekais svars, retāk runā ar saviem pacientiem par liekā svara jautājumiem

Doctus
Ārsta ķermeņa masas indekss ietekmē, cik lielā mērā ārsts rūpējas un runā ar saviem pacientiem, kuriem ir liekais svars. Šādu sakarību atspoguļo ASV veikts pētījums.  

Dakteris ar normālu ķermeņa masas indeksu biežāk ar saviem pacientiem apspriež liekā svara jautājumus salīdzinājumā ar ārstiem, kuriem pašiem ir liekais svars (30% attiecīgi pret 18%, P=0.010), tā secināts Sāras Bleičas un kolēģu veiktajā pētījumā. Pētījums publicēts interneta vietnē Obesty.

Šķērsgriezuma pētījumā iekļauti vispārējās prakses ārsti, ģimenes ārsti, internisti un arodārsti, kopā 498 Amerikas medicīnas asociācijas ārsti (ASV).

Pētījuma dalībnieki aizpildījuši anketu ar 49 jautājumiem, par to, kā viņi savā praksē diagnosticē lieko svaru un aptaukošanos, kā rosina sarunu par svara samazināšanu, vai izraksta medikamentus liekā svara mazināšanai, kad ir indikācijas, un kāds ir sniegto konsultāciju efektivitātes vērtējums.

Vēl anketā tika vaicāts, kādi ir ārstu ieteikumi, lai pacientiem ar lieko svaru veicinātu veselīgu dzīvesveidu, un cik lielā mērā ārsti paši ir pārliecināti par savu doto ieteikumu efektivitāti.

Rezultāti parādīja, ka ārsti ar normālu ķermeņa svaru lielākā mērā bija pārliecināti, ka viņu ieteikumi spēs mainīt pacienta dzīvesveidu un samazināt lieko savu, salīdzinājumā ar ārstiem, kam pašiem ir liekais svars. Piemēram, ieteikums sekot sava svara dinamikai, kā būtisks ieteikums, kas varētu  palīdzēt cīnīties ar lieko svaru, šķitis 79% ārstu, kuriem ir normāls ķermeņa masas indekss, šis pats ieteikums vērā ņemams šķitis tikai 56% no ārstiem, kam pašiem ir liekais svars. (P=0.002); ieteikums veikt regulāras fiziskas aktivitātes (73% pret 57%, P=0.001).

Interesants arī secinājums, ka ārsti biežāk uzstāda liekā svara diagnozi (93% pret 7%, P

Viens no pētnieku secinājumiem ir, ka rūpīgi mērķējot, lai pašu ārstu ķermeņa masas indekss būtu normas robežās (aktualizējot liekā svara risināšanas nozīmīgumu mediķu vidū jau medicīnas augstskolās, rezidentu un tālākizglītības apmācībās), lielāks skaits pacientu biežāk varētu saņemt kvalitatīvas ārstu konsultācijas par svara samazināšanu.

Lasiet vēl par šo tēmu: