PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Astma vs. HOPS: līdzīgi simptomi, dažādi cēloņi un ārstēšana

Doctus
Klepus, sēkšana un elpas trūkums ir astmas simptomi, kā arī hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) simptomi. Gan pacientiem, gan ārstiem ir grūti atšķirt šīs divas slimības.

Pamatojoties uz prezentācijas datiem, kuri tika prezentēti Amerikas Alerģijas, astmas un imunoloģijas asociācijas ikgadējā konferencē, gandrīz 50% gados vecu pacientu ar HOPS pārklājas astmas un HOPS simptomi. Un šī proporcija pieaug līdz ar pacienta vecumu.

Pamatojoties tikai uz simptomiem, ir grūti atdiferencēt HOPS no astmas. Katram pacientam, bet it īpaši gados veciem, jāizvērtē anamnēze un jāveic fiziska izmeklēšana, piemēram, plaušu funkciju mērījumi. Ja pacientam ir gan astma, gan HOPS, plaušu funkcijas izmaiņas var būt smagas, un ne vienmēr ir viegli pateikt, kas ir dominējošais stāvoklis - astma vai HOPS. Ārstēšana atšķiras no diagnozes.

Plaušu funkciju izmaiņas astmas dēļ ir elpceļu iekaisums un ārstēšana ar kortikosteroīdiem tieši samazina iekaisumu. Bet izmaiņām plaušu funkcijā saistītām ar HOPS, cēlonis ir smēķēšana un lielākoties nav uzlabojuma no terapijas ar kortikosteroīdiem.

HOPS primārā ārstēšana ir bronhodilatatori, tai skaitā, ilgstošas darbības bēta agonisti. Tie palīdz atslābināt elpceļu muskuļus plaušās, atļaujot gaisam plūst brīvāk. Bronhodilatatorus nedrīkst nozīmēt pacientiem, kuriem ir tikai astma. Pacientiem ar HOPS, bet kuriem nav astma, inhalējamo kortikosteroīdu lietošana var būt saistīta ar paaugstinātu pneimoniju risku. Ja pacientam ir šīs abas slimības, ieteicams nozīmēt inhalējamo kortikosteroīdu un ilgstošas darbības bēta agonistu kombināciju.

Pirms uzsākt pacienta ārstēšanu, svarīgākais ir noteikt pacientam precīzu diagnozi.

 

Pirmavots: American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI). Asthma vs. COPD: Similar symptoms, different causes and treatment. ScienceDaily. ScienceDaily, 7 November 2014.