PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Brokoļos esošas vielas palīdz mazināt autisma simptomus

Doctus
Ķīmiskās vielas, kas atrodamas brokoļos un citos dārzeņos var mazināt uzvedības un sociālos simptomus jauniem vīriešiem ar autismu, secināts nesen veiktā pētījumā.

Viela, kas varētu palīdzēt atvieglot autisma simptomus un kas ir sastopama brokoļos, ir sulforafāns. Sulforafāns ir sastopams krustziežu dzimtas dārzeņos, piemēram, brokoļos, ziedkāpostos un kāpostos, bet vairāk šīs vielas ir svaigos dārzeņos nekā pagatavotos. Iepriekš veiktos pētījumos ir pierādīts, ka tas kavē dažu baktēriju augšanu un var palēnināt dažu lokalizāciju audzēju augšanu.

Šajā pētījumā, pētnieki 40 jaunus vīriešus ar vidēji smagu un smagu autismu iedalīja divās grupās. Viena grupa lietoja dažādu devu brokoļu ekstraktu, savukārt otra grupa - placebo.

Pētnieki un aprūpētāji, kuri arī nezināja, kuri vīrieši lietoja ekstraktu un kuri placebo, regulāri novērtēja jauno vīriešu uzvedību un sociālo mijiedarbību. Viņi novērtēja pētījuma dalībniekus arī mēnesi pēc pētījuma beigām.

Vīriešiem tika vērtēta aizkaitināmība, nogurums, vienveidīgas kustības, hiperaktivitāti, komunikācijas spējas, motivāciju un manieres.

Vidējie rādītāji pēc četrām nedēļām bija labāki 26 jauniem vīriešiem, kuri lietoja sulforafānu, salīdzinot ar 14 jauniem vīriešiem placebo grupā.

No 26 vīriešiem, kuri lietoja sulforafānu, 17 novēroja uzlabojumus uzvedībā, sociālā mijiedarbībā un mierīgumā. Placebo grupā novēroja nelielas izmaiņas.

Sulforafāns neiedarbojas uz visiem, bet apmēram divām trešdaļām tiek novērota uzlabošanās.

Lielākā daļa uzlabojumu pazuda vienu mēnesi pēc ārstēšanas.

Tālāki pētījumi ir nepieciešami, lai novērtētu, vai šī saistība saglabājas arī sievietēm un mazākiem bērniem, vēl nav zināms, vai tam ir nozīme arī autisma profilaksei.

Pirmavots: PNAS, online October 13, 2014.