PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cik liela ir atkārtotu ļaundabīgu audzēju izplatība?

Doctus
Cik liela ir atkārtotu ļaundabīgu audzēju izplatība?
Vienai ceturtdaļai pieaugušo pēc 65 gadu vecuma un 11 % jaunāku pacientu tiek atkārtoti diagnosticēti ļaundabīgi audzēji, secināts ASV veiktā pētījumā.

ASV un citur pasaulē pieaug pacientu skaits, kuri slimo ar ļaundabīgiem audzējiem, tiek prognozēts, ka ASV 2040.gadā ar ļaundabīgiem audzējiem slimos 26 miljoni iedzīvotāju. Pētījuma mērķis bija noskaidrot, cik bieži pacienti, kuriem jau ir vēzis anamnēzē, saslimst ar to atkārtoti.

Tika analizēta atkārtotu vēžu izplatība pacientiem jaunākiem par 65 gadiem un pēc 65 gadu vecuma.

No 765 843 diagnosticētiem vēža gadījumiem 2009. – 2013.gadā, 141 021 (18,4 %) bija atkārtoti audzēji. Kopumā apmēram vienai ceturtajai daļai pacientu (25,2 %) pēc 65 gadu vecuma un 11 % pacientu zem 65 gadu vecuma konstatēja atkārtotus ļaundabīgus audzējus. Atkārtotu audzēju izplatība variēja no 3,5 % līdz 36,9 % atkarībā no vēža veida un pacienta vecuma.

Ievērojamai daļai pacientu, kuriem diagnosticē ļaundabīgu audzēju, jau iepriekš ir bijis ļaundabīgs audzējs. Šādi pacienti netiek iekļauti klīniskos pētījumos un maz ir zināms par terapijas iespējām šādiem pacientiem.

 

AVOTS: Caitlin C. Murphy, David E. Gerber, Sandi L. Pruitt. Prevalence of Prior Cancer Among Persons Newly Diagnosed With Cancer. JAMA Oncology, 2017