PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

D vitamīna līmenis zīdaiņiem un multiplās sklerozes risks vēlāk dzīves laikā

Doctus
Bērniem, kuri piedzimst ar zemu D vitamīna līmeni, lielāka iespējamība, ka dzīves laikā attīstīsies multiplā skleroze (MS), nekā tiem bērniem, kuriem ir augsts D vitamīna līmenis piedzimstot, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Neurology.

Pētnieki atzīst, ka ir nepieciešami papildus pētījumi, lai apliecinātu šos rezultātus, bet šī pētījuma rezultāti ir nozīmīgi, lai uzsāktu debates par D vitamīna lietošanu sievietēm grūtniecības laikā.

Dānijas nacionālajā Biobankā tiek glabāti jaundzimušo sijājošās atlases asins paraugi. Pētnieki identificēja ikvienu bērnu, kurš dzimis kopš 1981.gada 30.aprīļa un kuram diagnosticēta MS līdz 2012.gadam un kuru asins paraugs ir saglabāts biobankā. Asins paraugi no 521 cilvēka ar MS tika salīdzināti ar 972 asinsparaugiem no tāda paša dzimuma un vecuma cilvēkiem bez MS. 

Pētījumā jaundzimušos, kuriem D vitamīna līmenis bija zem 30 nmol/l, iekļāva grupā - D vitamīna deficīts, 30 - 50 nmol/l- nepietiekams D vitamīna līmenis, vairāk kā 50 nmol/l - pietiekams D vitamīna līmenis.

Visi pētījuma dalībnieki tika iedalīti 5 grupās, balstoties uz D vitamīna līmeni, apakšējā grupā bija bērni ar D vitamīna līmeni zem 21 nmol/l un augstākajā grupā bija bērni ar D vitamīna līmeni virs 49 nmol/l. Apakšējā grupā konstatēja 136 cilvēkus ar MS un 193 cilvēkus bez šīs slimības, augstākajā grupā konstatēja 89 cilvēkus ar MS un 198 cilvēkus bez šīs slimības. Tiem, kuri tika iekļauti augstākajā grupā, novēroja par 47% zemāku MS attīstības risku vēlākā dzīvē nekā zemākajā grupā esošajiem. 

Pētījuma ierobežojumi: asins paraugi D vitamīna analīzei bija pieejami tikai 67% cilvēku ar MS; D vitamīna līmeni pamatoja tikai viens mērījums; pētījuma dalībnieki bija jaunāki par 30 gadiem, netika iekļauti cilvēki, kuriem vēlāk attīstījās MS. Tāpat jāņem vērā, ka dzīves laikā var būt bijuši citi faktori, kas ietekmē MS attīstību. 

Tomēr pētnieki iesaka pievērst uzmanību D vitamīna līmenim grūtniecēm, tam būtu jābūt ieteicamajā līmenī, ne par zemu, ne par augstu. D vitamīna avoti ir uzturs, uztura bagātinātāji un saules starojums.

 

AVOTS: Nete Munk Nielsen, Kassandra L. Munger, Nils Koch-Henriksen, David M. Hougaard, Melinda Magyari, Kristian T. Jørgensen, Marika Lundqvist, Jacob Simonsen, Tine Jess, Arieh Cohen, Egon Stenager, Alberto Ascherio. Neonatal vitamin D status and risk of multiple sclerosis. Neurology, 2016