PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dažādas brīvā laika aktivitātes var mazināt nāves risku gados vecākiem pieaugušajiem

Doctus
Dažādas brīvā laika aktivitātes var mazināt nāves risku gados vecākiem pieaugušajiem
Freepik.com
Gados vecākiem pieaugušajiem, kuri katru nedēļu piedalās tādās brīvā laika aktivitātēs kā pastaiga vingrošanas nolūkos, skriešana, peldēšana vai tenisa spēlēšana, var būt mazāks jebkura cēloņa nāves risks, kā arī risks nomirt no sirds un asinsvadu sistēmas slimībām un vēža. Tas konstatēts pētījumā, ko vadīja Nacionālā vēža institūta pētnieki.

Rezultāti liecina, ka vecākiem pieaugušajiem ir svarīgi iesaistīties brīvā laika aktivitātēs, kas viņiem patīk, jo daudzi šo darbību veidi var mazināt nāves risku. Izmantojot datus par 272 550 pieaugušajiem vecumā no 59 līdz 82 gadiem, kuri diētas un veselības pētījuma NIH–AARP ietvaros bija aizpildījuši anketas par brīvā laika aktivitātēm, pētnieki izzināja, vai piedalīšanās septiņās dažādās fiziskās un brīvā laika aktivitātēs (skriešana, riteņbraukšana, peldēšana, citi aerobie vingrinājumi, rakešu sporta veidi, golfs un pastaigas vingrošanas nolūkos) līdzvērtīgā daudzumā ir saistīta ar samazinātu nāves risku.

Pētnieki atklāja, ka ieteicamā fizisko aktivitāšu apjoma sasniegšana nedēļā, izmantojot jebkuru šo aktivitāšu kombināciju, nozīmē par 13 % zemāku nāves risku jebkura cēloņa dēļ, salīdzinot ar nepiedalīšanos. Kad pētnieki aplūkoja katras aktivitātes lomu atsevišķi, rakešu sporta spēlēšana bija saistīta ar riska samazinājumu par 16 %, skriešana — par 15 %. Tomēr visas analizētās aktivitātes bija līdzīgi saistītas ar mazāku nāves risku.

Rekomendētais fizisko aktivitāšu daudzums pieaugušajiem ir vidējas intensitātes aerobās fiziskās aktivitātes 2,5—5 stundas vai ļoti intensīvas fiziskās aktivitātes 1,25—2,5 stundas katru nedēļu.

Aktīvāko personu fiziskās aktivitātes līmenis (kuri pārsniedza ieteicamo) bija saistīts ar vēl lielāku nāves riska samazināšanos, taču, pieaugot aktivitātes līmenim, atdeve samazinājās. Pat cilvēkiem, kuri veica kādu brīvā laika aktivitāti, lai gan tās apjoms bija mazāks nekā ieteiktais, nāves risks bija par 5 % mazāks nekā tiem, kuri nepiedalījās nevienā no pētītajām aktivitātēm.

Šīs aktivitātes bija saistītas arī ar mazāku nāves risku no sirds un asinsvadu sistēmas slimībām un ļaundabīgiem audzējiem. Ar vislielāko kardiovaskulāras nāves gadījumu riska samazināšanos bija saistīta rakešu sporta spēlēšana, ar vislielāko ļaundabīga audzēja izraisīto nāves gadījumu riska samazināšanos — skriešana (samazinājumi attiecīgi par 27 % un 19 %).

AVOTS: Watts EL, Matthews CE, Freeman JR, et al. Association of Leisure Time Physical Activity Types and Risks of All-Cause, Cardiovascular, and Cancer Mortality Among Older Adults. JAMA Network Open, 2022; 5 (8): e2228510