Fiziskās aktivitātes bērnībā var palīdzēt samazināt lūzumu risku vecumdienās
Rosengrēns ar kolēģiem veica uz populāciju balstītu kontrolētu pētījumu sešu gadu garumā ar 7-9 gadus veciem bērniem Malmē. Pētījumā piedalījās 362 meitenes un 446 zēni, kuri nodarbojās skolā ar fiziskām aktivitātēm 40 minūtes katru dienu. Kontroles grupa bija 780 meitenes un 807 zēni, kuri ar fiziskām aktivitātēm nodarbojās tikai 60 minūtes nedēļā. Pētnieki reģistrēja visiem pētījuma dalībniekiem lūzumus un katru gadu sekoja līdzi balsta un kustību aparāta attīstībai.
Pētījuma laikā tika konstatēti 72 lūzumi gadījuma grupā un 143 lūzumi kontroles grupā. Paaugstināts kaulu minerālais blīvums bija augstāks gan zēniem, gan meitenēm, kuri katru dienu nodabojās ar fiziskām aktivitātēm.
Pētījuma laikā pētnieki veica arī retrospektīvu šķersgriezuma pētījumu ar 709 bijušajiem sportistiem (vidējais vecumu 69 gadi) un 1368 kontroles grupu (vidējais vecums 70 gadi), lai noskaidrotu cik bieži bijušajiem sportistiem, salīdzinājumā ar kontroles grupu tiek konstatēti lūzumi un kāds ir kaulu minerālā blīvuma zudums abās grupās. Starp bijušajiem sportistiem kaulu minerālais blīvums samazinājās minimāli tikai no +1,0 uz 0,7 standartnovirzēm, salīdzinot ar kontroles grupu.
Paaugtstinātas fiziskās aktivitātes jaunākā vecumā, palīdz sasniegt lielāku kaulu masu un uzlabot skeleta izmērus, nepalieinot lūzumu risku. Šis pētījums vēlreiz apliecināja, ka bērniem regulāri ir jābūt fiziski aktīviem, lai uzlabotu veselību gan bērnu vecumā, gan nākotnē.
Pirmavots: American Orthopaedic Society for Sports Medicine (AOSSM). Physical activity during youth may help reduce fracture risk in old age. ScienceDaily. Retrieved March 25, 2013.