PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fiziskās aktivitātes ķīmijterapijas laikā var mazināt ārstēšanas blakusparādības

Doctus
Fiziskās aktivitātes ķīmijterapijas laikā var mazināt ārstēšanas blakusparādības
Freepik.com
Fiziskās aktivitātes ķīmijterapijas laikā var palīdzēt pacientiem pārvarēt ārstēšanas novājinošo ietekmi un ātrāk atgriezties normālā dzīvē.

Neraugoties uz plaši zināmiem ieguvumiem vēža pacientiem no fiziskām aktivitātēm, ir maz pierādījumu par optimālo treniņu laiku, lai mazinātu ārstēšanas nelabvēlīgo ietekmi.

Šī pētījuma mērķis bija noteikt, vai ķīmijterapijas laikā uzsāktas fiziskās aktivitātes sniedz lielākus ieguvumus, salīdzinot ar ieguvumiem, kas ir, uzsākot aktivitātes pēc  ķīmijterapijas, lai uzlabotu ilgtermiņa kardiorespiratorās darbaspējas (maksimālā skābekļa uzņemšana [VO2]).

Šajā perspektīvajā, nejaušināta iedalījuma klīniskajā pētījumā pacienti, kuriem bija plānots saņemt ārstniecisku ķīmijterapiju, tika nejaušināti iedalīti 24 nedēļu fiziskās slodzes intervencs grupās, kas tika uzsākta ķīmijterapijas laikā (A grupa) vai pēc tam (B grupa). Primārais mērķa kritērijs bija VO2 maksimums 1 gadu pēc fizisko aktivitāšu uzsākšanas. Sekundārie iznākumi bija VO2 maksimums pēc iejaukšanās, muskuļu spēks, ar veselību saistītā dzīves kvalitāte (HRQoL), nogurums, fiziskā aktivitāte un pašefektivitāte. Atšķirības starp grupām tika aprēķinātas, izmantojot lineāro jaukto modeļu analīzi.

Pētījumā tika iekļauti 266 pacienti ar krūts (n = 139), sēklinieku (n = 95) un resnās zarnas vēzi (n = 30), kā arī limfomu (n = 2). VO2 maksimums uzreiz pēc iejaukšanās un 1 gadu pēc iejaukšanās neatšķīrās starp abām grupām. Tūlīt pēc ķīmijterapijas pacientiem A grupā bija ievērojami mazāks VO2 maksimuma samaiznājums (3,1 ml/kg/min; 95% TI [2,2–4,0 ml/kg/min]), labāki HRQoL rādītāji un mazāka muskuļu spēka samazināšanās, un viņi ziņoja par mazāku nogurumu un lielāku fizisko aktivitāti nekā B grupas dalībnieki, kuri terapijas laikā neveica fiziskās aktivitātes.

Fiziskās aktivitātes var droši veikt ķīmijterapijas laikā, un tās novērš nogurumu un VO2 maksimuma samazināšanos, muskuļu spēka un HRQoL samazināšanos, kā arī paātrina funkciju atjaunošanos pēc ķīmijterapijas. Turklāt, ja fiziskās aktivitātes nevar veikt ķīmijterapijas laikā, programma pēc tam var dot pacientiem iespēju atgūt tādu pašu funkciju līmeni, ko mēra 1 gadu pēc intervences pabeigšanas.

AVOTS: van der Schoot GGF, Ormel HL, Westernink NDL, et al. Optimal Timing of a Physical Exercise Intervention to Improve Cardiorespiratory Fitness: During or After Chemotherapy. JACC: CardioOncology, Available online 18 October 2022