PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fiziskās aktivitātes un zemāks krūts vēža attīstības risks

Doctus
Sievietēm, kuras nodarbojas ar fiziskajā aktivitātēm reproduktīvajā vecumā vai postmenopauzes gados, ir zemāks krūts vēža attīstības risks, ziņo pētījuma rezultāti, kuri publicēti žurnālā Cancer. Pat vidējas intensitātes aktivitātēm ir pozitīva saistība.

 

Ārstiem visām sievietēm, neatkarīgi no viņu svara, ir jāiesaka fiziskās aktivitātes, jo tās, īpaši reproduktīvajā vecumā un postmenopauze, palīdz samazināt krūts vēža attīstības risku.

Fiziskās aktivitātes samazina krūts vēža attīstības risku Fiziskās aktivitātes samazina krūts vēža attīstības risku
Fiziskās aktivitātes samazina krūts vēža attīstības risku

Sievietēm, kuras ar fiziskām nodarbojas no 10 līdz 19 stundām nedēļa, ir par 30% zemāks krūts vēža attīstības risks. Fiziskās aktivitātes samazina vēža risku arī sievietēm ar lieko svaru, kurām ķermeņa masas indekss ir robežās no 25 līdz 29,9. Fiziskās aktivitātes nesamazina krūts vēža attīstības risku sievietēm ar aptaukošanos, kurām ķermeņa masas indekss ir virs 30.

Pētījumā piedalījās 1504 sievietes vecumā no 20 līdz 98 gadiem, kurām krūts vēzis tika diagnosticēts laika periodā no 1996.gada 1.augusts līdz 1997.gada 31.jūlijs. Tika piemeklēta kontroles grupa ar 1555 līdzīga vecuma sievietēm, kurām anamnēzē nav diagnosticēts krūts vēzis.  

Pētījuma laikā sievietes atzīmēja visas savas fiziskās aktivitātes, kuras bija vismaz stundu garas, trīs mēnešus ilgi. Pie fiziskām aktivitātēm tika pieskaitīti arī dārza darbi, komandas sporta spēles, skriešana un staigāšana.

Pētnieki atklāja, ka krūts vēža attīstības risks ir par 6% zemāks premenopauzes un postmenopauzes sievietēm, kuras nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, salīdzinot ar sievietēm, kuras nekad nenodarbojas ar fiziskām aktivitātēm.

Ciešāka saistība starp fiziskām aktivitātēm un krūts vēža attīstību tika novērota sievietēm, kuras bija fiziski aktīvas reproduktīvajā vecumā vai pēc menopauzes. Iespējamais iemesls tam ir augsta līmeņa hormonālās izmaiņas šajos vecuma posmos.  

Pat pēc svara pieauguma menopauzē, fiziski aktīvām sievietēm ir ieguvumi no fiziskām aktivitātēm un zemāks krūts vēža attīstības risks.  

Pirmavots: McCullough LE, Eng SM, Bradshaw PT, et al. Fat or fit: The joint effects of physical activity, weight gain, and body size on breast cancer risk. Cancer. 2012 Jun 25.