PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Folijskābe var novērst karstuma viļņu radīto diskomfortu senioriem

Doctus
Saskaņā ar 2015. gada martā publicētu pētījumu, lietojot folijskābi saturošus uztura bagātinātājus, var regulēt asinsvadu tonusu, tādējādi palielinot asins pieplūdi ādai, mazināt karstuma viļņu radīto diskomfortu un samazināt kardiovaskulāro slimību risku.

Praksē ir pierādīts, ka seniori bieži ir pakļauti karstuma viļņiem. Organismam piemīt spēja uzturēt optimālu un nemainīgu ķermeņa temperatūru. Viens no darbības mehānismiem, lai reducētu ķermeņa temperatūras paaugstināšanos ir palielināt karstuma atdevi no organisma, ko panāk paplašinot asinsvadus, tādējādi pastiprinot asins pieplūdi ādai. Senioru gadījumā, asinsvadi nespēj saražot pietiekami daudz slāpekļa (II) oksīda (NO), līdz ar to organisms nav spējīgs nodrošināt palielinātu asins pieplūdi ādai, kas rada lielāku sirds un asinsvadu sistēmas slimību (miokarda infarkts, insults, u.c.) risku.

Slāpekļa oksīds ir viena no svarīgākajām molekulām organismā, kas sintezējas asinsvados un viena no galvenajām funkcijām ir asinsvadu tonusa regulācija. Enzīmi, kas veicina šo procesu, izmanto tetrahidrobiopterīnu (BH4). BH4 aktivitāte, cilvēkiem novecojot, samazinās. Iepriekš veiktos pētījumos, senioriem dodot BH4, slāpekļa oksīda producēšana pieauga (TI 95%, p<0,01). Folijskābe palielina BH4 aktivitāti, līdz ar to, palielinās arī slāpekļa oksīda līmenis asinīs.

Iepriekš veiktos pētījumos ar senioriem ir pierādīta medikamentu līdzīga ietekme uz BH4 un slāpekļa oksīda līmeņa palielināšanu asinīs, tomēr šajā pētījumā uzsvērām folijskābes iedarbību, jo folijskābe ir lētāks risinājums.

Šajā pētījumā tika iesaistīti veseli seniori, bez kardiovaskulārām slimību epizodēm anamnēzē. Pētījums tika veikts divās daļās, atsevišķi izvērtējot karstuma viļņus lokāli un ģenerāli visā ķermenī.

Lokālai karstuma viļņu novērošanai un folijskābes lokālai piegādei tika izmantota divu intradermālu mikrodialīžu metode. Rezultātā, norobežotajā rokas ādas laukumā, kur audiem tika piegādāta folijskābe, esošie asinsvadi sintezēja augstāku slāpekļa oksīdu nekā kontroles (placebo) laukumā.

Visa ķermeņa (ģenerālajā) karstuma viļņu novērošanā, pētījuma dalībnieki lietoja folijskābi vai placebo (5 mg deva 1x dienā) sešas nedēļas. Visas pārbaudes pētījuma ietvaros tika veiktas laboratorijā, nodrošinot optimālu (neitrālu) temperatūru. Veicot pārbaudes, pētījuma dalībnieki atradās guļus stāvoklī, tērpti speciālā „ūdens perfūzijas" kostīmā (ādas temperatūras kontrolei), kas nosedza visu ķermeni, izņemot galvu, plaukstas, pēdas un apakšdelmus. Arī šajā pētījuma daļā pierādījās izvirzītā hipotēze, ka folijskābe palielina BH4 aktivitāti, slāpekļa oksīda sintēzi un mazina karstuma viļņu radīto diskomfortu.

Pirmavots: Penn State. "Folic acid may help elderly weather heat waves." ScienceDaily. ScienceDaily, 31 March 2015.