PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gūžas un ceļa aizvietojošās operācijas saistītas ar paaugstinātu infarkta risku

Doctus
Gados veciem cilvēkiem, kuriem veic gūžas vai ceļa aizvietojošās operācijas ir paugstināts sirds infarkta attīstības risks divas nedēļas pēc procedūras, ziņo Dānijā veikta pētījuma rezultāti.

Žurnālā the Archives of Internal Medicine publicēta pētījuma rezultāti uzrāda, ka cilvēkiem īsi pēc locītavu ķirurģiskām manipulācijām ir 31 reizi lielāks sirds infarkta attīstības risks.

Pētnieki uzsver, ka akūta miokarda infarkta risks ir paaugstināts pirmajās divas nedēļās pēc pilnīgas gūžas aizvietošanas (25 reizes lielāks risks) un pēc pilnīgas ceļa aizvietošanas (31 reizi lielāks risks), salīdzinot ar kontroli.  

Saistība starp locītavu ķirurģiju un sirds problēmām īpaši izteikta ir pacientiem virs 80 gadu vecuma, bet cilvēkiem zem 60 gadu vecuma vispār šāda saistība nepastāv.

Šajā pētījumā tika izmantoti 95 000 cilvēku slimības vēstules, kuriem tika veiktas gūžas vai ceļa aizvietojošās operācijas Dānijā laika posmā 1998. – 2007.gads. Pētnieki salīdzināja katru pacientu ar trim citiem līdzīga vecuma un dzimuma cilvēkiem, kuriem nebija veiktas šādas manipulācijas.

Sešas nedēļas pēc ķirurģiskas manipulācijas vienam no 200 pacientiem, kuriem veica gūžas aizvietošanas operāciju un vienam no 500 pacientiem, kuriem veica ceļa aizvietošanas operāciju, konstatēja sirds infarktu.

Pētnieki nevarēja pārbaudīt visus faktorus, kas varēja ietekmēt gan aizvietojošās operācijas nepieciešamību, gan infarkta risku, piemēram, lieko svaru vai augstu asinsspiedienu.

Šobrīd vēl nav skaidrs, vai pašas ķirurģiskās manipulācijas kaut kādā veidā ir saistītas ar paaugstināto infarkta risku, bet pētniekiem ir pamatotas aizdomas, ka tā tas varētu būt. Pētnieki domā, ka ķirurģiskajai manipulācijai varētu būt tieša ietekme uz sirdi. Operācija varētu veicināt trombu veidošanos. Tāpat jebkurā lielā operācijā var būt asins zudumu un skābekļa līmeņa pazemināšanās. Ir zināms, ka šie stresori paaugstina sirds infarkta risku.

Ortopēds Vilijams Hozaks (William Hozack) no Rotmana institūta Filadelfijā, kurš nebija iesaistīts šajā pētījumā, uzsver, ka jebkura ķirurģiska manipulācija ir riskanta, jo ķirurģija un anestēzija paaugstina stresa līmeni pacientam.  

Pilns pētījums pieejams šeit.