PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Holesterīnu pazeminošie medikamenti samazina enerģijas producēšanu muskuļos

Doctus
Vairāk nekā 75% pacientu, kuri lieto statīnus, lai samazinātu paaugstināto holesterīna līmeni, cieš no muskuļu sāpēm. Zinātnieki no Kopenhāgenas universitātes ir identificējuši iespējamo mehānismu, kas rada šo statīnu blakusparādību. Pētījuma rezultāti publicēti the Journal of American College of Cardiology.

Statīni ir medikamenti, ko lieto, lai samazinātu holesterīna līmeni asinīs, inhibējot aknu spēju producēt holesterīnu. Statīni ir šobrīd viss efektīvākie medikamenti zema blīvuma holesterīna līmeņa pazemināšanai. Dānijā 600 000 cilvēku ar paaugstinātu holesterīna līmeni ikdienā lieto statīnus. 30 – 40% dāņu vecumā virs 64 gadiem lieto medikamentus holesterīna līmeņa pazemināšanai.

Statīnu lietošana samazina enerģijas producēšanu muskuļos Statīnu lietošana samazina enerģijas producēšanu muskuļos
Statīnu lietošana samazina enerģijas producēšanu muskuļos

Labi zināma statīnu lietošanas blakusparādība ir muskuļu sāpes. Vairāk nekā 75% fiziski aktīvu pacientu tiek novērotas muskuļu sāpes. Tas var aturēt pacientus no medikamentu lietošana vai arī veicināt fizisko aktivitāšu samazināšanu, un kā norāda pētnieki abi šie varianti ir slikti un pacientam nepiemēroti.  Šajā pētījumā, ko veica Kopenhāgenas universitātes pētnieki tika pierādīts, ka statīnu terapija ietekmē enerģijas produkciju muskuļos, šobrīd tiek strādāts, lai pierādītu, vai tas ir tiešais muskuļu vājuma un sāpju iemesls. Pētnieki arī pierādīja, ka pacientiem, kuri lieto statīnus ir zems proteīna Q10 līmenis. Q10 sarukšana un samazinātā enerģijas produkcija muskuļos varētu būt muskuļu sāpju bioloģiskais cēlonis.

Šis jaunais pētījums būs pamatā lielam pētījumam, kurā tiks pētīti pacienti, kuri lieto statīnus, gan šo pacientu klīniskie rādītāji, gan dažādi citia spekti siatsīti ar ārstēšanu.

 

Pirmavots: Steen Larsen, Nis Stride, Martin Hey-Mogensen, Christina N. Hansen, Lia E. Bang, Henning Bundgaard, Lars B. Nielsen, Jørn W. Helge, Flemming Dela. Simvastatin Effects on Skeletal Muscle. Journal of the American College of Cardiology, 2013; 61 (1): 44