PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Identificēta matu nosirmošanas ģenētiskā komponente - IRF4 gēns

Doctus
Starptautiska mēroga pētījumā atklāts pirmais gēns, kas atbild par matu nosirmošanu, kas pierāda to, ka nosirmošana nav tikai vides faktoru radīts process, bet tam ir arī ģenētiska komponente.

Pētījumā analizēti 6 630 brīvprātīgu pētījuma dalībnieku DNS paraugi. Pētījuma dalībnieki atlasīti vairākās Latīņamerikas valstīs – Brazīlijā, Kolumbijā, Čīlē, Meksikā un Peru. Lai gūtu plašāku ieskatu atšķirīgas struktūras matu kvalitātē, pētījumā piedalījās dažādu rasu pārstāvji.

Mērķis – atklāt gēnus, kas nosaka matu krāsu, nosirmošanu, matu blīvumu un formu (viļņaini vai taisni). Jau zināmi vairāki gēni, kas nosaka matu atkāpšanos un to krāsu, bet šis ir pirmais zināmais gēns, kas atbild par mata nosirmošanu.

Jaunatklātais gēns IRF4 pētīts jau iepriekš – līdz šim matu krāsas noteikšanas aspektā. Tagad noskaidrots, ka IRF4 iesaistīts melanīna veidošanās regulācijā un tā uzglabāšanu. Nosirmošana savukārt notiek melanīna trūkuma dēļ.

Pētījuma ietvaros identificēts arī gēns PRSS53, kas ietekmē mata struktūru, gēns EDAR – nosaka bārdas biezumu un mata formu, FOXL2 – uzacu biezumu un PAX3 – nosaka kopā saaugušu uzacu prevalenci..

AVOTS: Kaustubh Adhikari, et al. A genome-wide association scan in admixed Latin Americans identifies loci influencing facial and scalp hair features. Nature Communications, 2016; 7: 10815.