PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Inhalējams ibuprofēns – jauna cerība pacientiem ar cistisko fibrozi?

Doctus
Inhalējams ibuprofēns – jauna cerība pacientiem ar cistisko fibrozi?
Ibuprofēns ir viens no populārākajiem pretsāpju medikamentiem, kuram piemīt arī pretiekaisuma īpašības. Šis efekts var būt noderīgs pacientiem ar cistisko fibrozi.

Pētījumā noskaidrots, ka ibuprofēna lietošana lielās devās palēnina plaušu funkcijas mazināšanos cilvēkiem ar cistisko fibrozi. Plaušu funkcijas saglabāšana ir būtiska, jo visbiežāk šie pacienti cieš no hroniskām plaušu infekcijām, kuras attīstās, jo plaušas nepietiekami ventilējas un nespēj izvadīt svešķermeņus (tostarp baktērijas) no plaušām. Ibuprofēna mīnuss ir tāds, ka to lietojot regulāri lielās devās, bieži attīstās gastrointestinālas komplikācijas, piemēram, asiņošana; kombinācijā ar antibiotikām, ko šie pacienti lieto ļoti bieži atkārtotu plaušu infekciju dēļ, ir īpaši augsts akūtas nieru mazspējas attīstības risks.

Vai situācija būtu citāda, ja būtu iespējams medikamentu piegādāt tieši tur, kur tas nepieciešams – plaušās?

Ibuprofēna nanodaļiņu pievadīšana plaušās aerosola veidā varētu būt lielisks terapeitisks līdzeklis; tas ir tieši tas pats medikaments, atšķirtos tikai ievadīšanas metode.

Zinātnieki, kuri sākotnēji veica pētījumus ar ibuprofēnu, domāja, ka tas darbojas tikai inhibējot neitrofilu migrāciju uz plaušām. Šis process notiek roku rokā ar akūtu iekaisumu. Tomēr, lai arī šis tiešām ir viens no ibuprofēna darbības mehānismiem, lietojot ibuprofēnu lielās devās cistiskās fibrozes pacientiem, medikamentam novērotas arī pretmikrobu īpašības.

Inhalējamais ibuprofēns darbotos kopā ar antibiotikām, ko pacients lieto infekcijas ārstēšanai. Ibuprofēns darbojas ne tikai kā pretmikrobu līdzeklis, bet arī sinerģiski mijiedarbojas ar antibiotikām, ko šie pacienti jau lieto. Tādējādi ibuprofēns kopā ar antibiotikām infekciju ārstētu daudz veiksmīgāk – ko nav iespējams panākt, lietojot tikai vienu no medikamentiem; turklāt inhalējama ibuprofēna lietošanas gadījumā nenovēro jau minētās bīstamās blaknes. Zinātnieki plāno šo ibuprofēna ievades formu patentēt un sadarbībā ar ASV Zāļu un pārtikas pārvaldi reģistrēt to kā jaunu pētāmu medikamentu (Investigational New Drug), lai to varētu pētīt klīniskos pētījumos.

Nepieciešami plašāki pētījumi, lai pierādītu, ka inhalējot ibuprofēnu iespējams panākt augstu tā koncentrāciju plaušās un zemu sistēmisku koncentrāciju. Farmakokinētiskus pētījumus sākotnēji plānots veikt uz dzīvnieku modeļiem – ne tikai dzīvniekiem ar cistisku fibrozi, bet arī ar pneimoniju, lai novērtētu, vai ibuprofēns uzlabo izdzīvotības rādītājus pneimonijas gadījumā.

AVOTS: Texas A&M University. "Breathing in a Cure: Inhalable Ibuprofen on the Horizon." ScienceDaily. ScienceDaily, 1 July 2016.