PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jauns asins tests palīdz noteikt pēķšņas nāves risku

Doctus
Jauns asins tests, kas palīdzēs novērst pēkšņu nāvi pacientiem ar sirds mazspēju, izstrādāts, lai palīdzētu ārstiem pieņemt lēmumu, vai konkrētam pacientam būs ieguvumi no kardiovertera-defibrilatora implantācijas. Šis tests prezentēts Eiropas Kardiologu biedrības kongresā.

 

ASV aptuveni 5 miljoni pacientu slimo ar sirds mazspēju, un gandrīz 550 000 cilvēkiem tā tiek diagnosticēta katru gadu. Sirds mazspēja ir biežākais hospitalizēšanas cēlonis ASV. Tests saukts PulsePredic, ļauj pacientus sadalīt divas grupās: vieni, kuriem ir nepieciešams implantēt kardiovertera—defibrilatoru, un otri, kuriem tas nav nepieciešams, lai pasargātu no netipiska sirds ritma un pēkšņas nāves.

Jauns asins tests ļauj prognozēt pēkšņas nāves risku Jauns asins tests ļauj prognozēt pēkšņas nāves risku
Jauns asins tests ļauj prognozēt pēkšņas nāves risku

Vienkāršs laboratorijas tests identificē izmaiņas gēnu ziņojumā (mRNA) par gēnu SCN5A, ir zināms, ka tas ir iesaistīts pēkšņas nāves veicināšanā.  Izmaiņas gēnu ziņojumā ļauj prognozēt, vai ir nepieciešama kardiovertera—defibrilatora implantācija pēkšņas nāves profilaksei.

Profesors Dudley un viņa komanda novērtēja jauno asins testu uz 180 pieaugušajiem pacientiem, tai skaitā 135 pacienti ar sirds mazspēju un 45 pacienti bez sirds mazspējas – kontroles grupa. Pacienti ar iedzimtām sirdskaitēm, infekcijām un iekaisuma slimībām, netika iekļauti pētījumā. SCN5 A gēns tika mērīts sirds muskuļa šūnās un baltajās asins šūnās. Pacientiem ar sirds mazspēju, kuriem ir traucēts sirds ritms, ir lielākas šī gēna variācijas nekā pacientiem, kuriem ir normāls sirds ritms. Gēnu variantu daudzums asinīs lieliski ļauj prognozēt aritmijas risku, kas liecina, ka asins anlīzes ļauj prognozēt pēkšņas nāves risku un nepieciešamību pēc kardiovertera—defibrilatora implantācijas.   Profesors uzsver, ka šis ir pirmais šāda veida tests, kas varētu dramatiski mainīt veidu, kā ārstēt pacientus ar pēkšņas nāves risku. Nākamais solis būs veikt plašu pētījumu, lai varētu apstiprināt šo testu klīniskā lietošanā. 

 

Pirmavots: European Society of Cardiology (ESC) (2012, August 26). Novel blood test predicts sudden