PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kā ilgstoša sēdēšana ietekmē ķermeni

Doctus
Sirds. Ilgstošas sēdēšanas laikā muskuļi izmanto mazāk enerģijas un asins plūsma ir palēnināta, tas ļauj taukskābēm nogulsnēties sirdī. Ilgstoša sēdēšana ir saistīta ar palielinātu asinsspiedienu, palielinātu holesterīna līmeni, kā arī pieradīts, ka cilvēki ar sēdošu dzīvesveidu, ir ar divreiz lielāku risku saslimt ar kardiovaskulārām slimībām.

Aizkuņģa dziedzeris. Aizkuņģa dziedzeris producē insulīnu, kas veicina glikozes izmantošanu šūnās, bet šūnas atslābušos muskuļos uz insulīnu nereaģē tik labi, tāpēc aizkuņģa dziedzerī pieaug tā sekrēcija, kas var rezultēties ar diabētu un citām slimībām. 2011.gadā tika veikts pētījums, kurā konstatēts, ka šūnu reakcija uz insulīnu pasliktinās jau pēc 1 dienas ilgstošas sēdēšanas.

Resnās zarnas vēzis. Pētījumos atrasta saistība starp ilgstošu sēdēšanu un resnās zarnas, krūts un endometrija vēzi. Iemesls nav līdz galam skaidrs, bet viena teorija skaidro, ka palielinātais insulīna daudzums veicina šūnu augšanu. Cita teorija skaidro, ka regulāra kustēšanās stimulē dabīgo antioksidantu veidošanos, kuri iznīcina potenciāli kancerogēnos brīvos radikāļus.

Vāji abdominālie muskuļi. Kad cilvēks atrodas stāvus, kustas, vai sēž taisni, abdominālie muskuļi notur to taisnā stāvoklī, bet kolīdz cilvēks iesēžas krēslā, tie netiek izmantoti. Savilkti muguras muskuļi un vāji abdominālie muskuļi rada stājas izmaiņas, kas var radīt deformāciju mugurkaulā, attīstoties hiperlordozei.

Savilkti gūžas muskuļi. Kustīgas gūžas nepieciešamas veiksmīgai kustībai, bet hroniski sēdētāji reti iztaisno gūžas fleksoru muskuļus, tie saīsinās, kļūst mazāk elastīgi, samazinās kustību apjoms un soļa garums. Pētījumos pierādīts, ka samazināts gūžas kustīgums ir galvenais iemesls, kāpēc veciem cilvēkiem ir lielāks kritienu risks.

Vāji gluteālie muskuļi. Sēdēšanas laikā gluteālie muskuļi nedara pilnīgi neko, un tie pierod pie nekustīguma. Vāji gluteālie muskuļi pavājina līdzsvaru, samazina atspēriena spēju un spēju veikt spēcīgus soļu vēzienus.

Slikta asinsapgāde kājās. Ilgstoša sēdēšana palēlina asinsriti, tāpēc rodas šķidruma aizture kājās, Problēmas variē no pietūkušām potītēm un varikozām vēnām līdz bīstamu asisn recekļu vai trombu izveidei, kas rada dziļo vēnu trombozi.

Trausli kauli. Balsta-kustību aparāta noslogošana stimulē gūžas un kāju kauliem reģenerēties, kļūt stiprākiem un blīvākiem. Daži pētījumi norāda uz osteoporozes pieaugumu kā sēdoša dzīvesveida rezultātu.

Miegainība. Muskuļu izmantošana stimulē asinsriti un palielina skābekļa piegādi smadzenēm, veicina dažādu smadzenēs esošu faktoru izdali (serotonīns, dopamīns u.c.). Kad ilgstošu laiku pavadām sēdošā stāvoklī, viss palēninās, ieskaitot smadzeņu funkciju.

Savilkti kakla muskuļi. Ja lielākā sēdēšanas daļa notiek pie darbagalda, galvas noliekšana uz klaviatūras un ekrāna pusi noslogo kakla daļas skriemeļus un muskuļus, kas ilgtermiņā rada stīvumu kaklā. Sāpoši pleci. Kakls necieš viens pats, tam līdzi iesaistās arī muguras muskuļi, it īpaši m.trapezius – tāpēc rodas sāpes plecos un muguras augšdaļā.

Muguras problēmas. Kad cilvēks kustas, kustas arī tā skriemeļi, starpskriemeļu diski, tajos notiek adekvāta asinsrite. Ilgstoši sēžot, diski tiek nevienmērīgi saspiesti, zaudē elasticitāti, kolagēns sabiezē ap blakusesošajām struktūrām, mazinās muguras kustīgums.

Disku bojājums. Cilvēkiem, kas ilgstoši sēž, ir lielāks diska trūču attīstības risks. Psoas muskulis sēžot ir saspringts, tas velk augšējo jostas daļu uz priekšu, un viss ķermeņa augšdaļas svars balstās uz tuberositas ischii iegurnī, nevis tiek vienmērīgi sadalīts pa muguras asi.

Tāpēc pēc garas darba dienas pie darbagalda vai pie stūres, vai pie televizora pavadīta laika - izkustamies, dodamies mājup ar kājām, ar velosipēdu, vakarā pirms miega izvedam pastaigā suni un ieplānojam aktīvas izklaides tuvākajai brīvdienai!

Avots: http://themindunleashed.org/wp-content/uploads/2015/04/sittingg.png