PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kafija un tēja var uzlabot aknu veselību

Doctus
Pārsteigums! Ik rīta tēja vai kafija var izdarīt vairāk nekā tikai pamodināt no rīta. Starptautiska pētnieku komanda ir pierādījusi, ka kofeīna uzņemšana var samazināt aknu aptaukošanos cilvēkiem ar nealkohola taukaino hepatozi. Šī pētījuma rezultāti ir publicēti žurnāla Hepatology septembra numurā.

Pasaulē 70% cilvēku ar diagnosticētu cukura diabētu un aptaukošanos ir nealkohola taukainā hepatoze, galvenais aknu aptaukošanās iemesls nav pārmērīga alkohola lietošana. Ir aprēķināts, ka ASV 30% pieaugušo ir nealkohola taukainā hepatoze. Šobrīd nav pieejama efektīva terapija nealkohola taukainās hepatozes ārstēšanai, izņemot diētu un fiziskās aktivitātes.

Izmantojot šūnu kultūras un peļu modeļus, pētījuma autori novēroja, ka kofeīns stimulē lipīdu metabolismu un mazina uzglabāšanos aknu šūnās un kofeīns samazina taukaino hepatozi pelēm, kuras tika barotas ar taukiem bagātu diētu.

Pētījuma rezultāti apliecina, ka četras tasītes kafijas vai tējas dienā pasargā no saslimšanas ar nealkohola taukaino hepatozi un palēnina slimības progresēšanu cilvēkiem.

Pētnieki uzsver, ka šis ir pirmais detalizētais pētījums par kofeīna iedarbību uz lipīdiem aknās un pētījuma rezultāti ir interesanti. Kafija un tēja bieži tiek lietoti ikdienā un īpaši nozīmīgi ir tas, ka šiem dzērieniem varētu piemist terapeitiskas īpašības.

Pētnieki pieļauj domu, ka varētu tikt izgatavoti kofeīnam līdzīgi medikamenti, kam nepiemistu kofeīna blakusefekti, bet kuriem būtu terapeitiskais efekts uz aknām.

Pirmavots: Rohit Anthony Sinha, Benjamin L. Farah, Brijesh K. Singh, Monowarul Mobin Siddique, Ying Li, Yajun Wu, Olga R. Ilkayeva, Jessica Gooding, Jianhong Ching, Jin Zhou, Laura Martinez, Sherwin Xie, Boon-Huat Bay, Scott A. Summers, Christopher B. Newgard, Paul M. Yen. Caffeine stimulates hepatic lipid metabolism via autophagy-lysosomal pathway. Hepatology, 2013