PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kofeīns un fiziskās aktivitātes, iespējams, pasargā no ādas vēža

Doctus
Kombinētais kofeīna lietošanas un fizisko aktivitāšu efekts, iespējams, pasargā no ādas vēža un citiem ar aptaukošanos saistītiem ļaundabīgajiem audzējiem, ziņo nesen veikta pētījuma rezultāti. 

Pētījuma laikā tika novērtēts kofeīna un fizisko aktivitāšu efektus uz pelēm, kurām ir augsts risks, ka attīstīsies ādas vēzis. Rezultāti uzrādīja, ka pelēm, kuras saņēma kofeīna devu un kuras darbojās uz skrejceliņa bija par 62% zemāks ādas vēža attīstības risks. Arī audzēja lielums šādām pelēm bija par 85% mazāks, salīdzinot ar pelēm, kuras nesaņēma kofeīna devu un kuras nebija fiziski aktīvas.

Pozitīvs efekts tika novērots arī atsevišķi kofeīnam un atsevišķi fiziskām aktivitātēm. Pētnieki novēroja 27% audzēja attīstības riska samazinājumu pelēm, kuras saņēma tikai kofeīna devu un par 61% mazāku audzēja izmēru. Pelēm, kuras nodarbojās ar fizikās aktivitātēm, bet nesaņēma kofeīna devu, bija par 35% zemāks audzēja attīstības risks un par 70% samazināts audzēja lielums.

Pētnieki arī atklāja, ka fiziskās aktivitātes un kofeīns samazina svaru un iekaisumu. Pētījuma laikā peles baroja ar augstu tauku saturu diētu, kurā bija iekļautas arī omega-6 tauksskābes, pēc divām nedēļām tika mērīts tauku daudzums pelēm.

Pelēm, kuras saņēma gan kofeīna devu, gan bija fiziski aktīvas, tauku daudzums samazinājās par 63%. Pelēm, kuras saņēma tikai kofeīna devu, tauku daudzums samazinājās par 30%,savukārt pelēm, kuras bija fiziski aktīvas, bet kuras nesaņēma kofeīna devu, tauku daudzums samazinājās par 56%. Tik novērota arī vēža attīstības riska samazināšanās.

Pētnieki atklāja, ka kombinēta ārstēšana samazina saules izraisīta ādas vēža risku peļu modelī un pētnieki tic, ka šo atklāju var attiecināt arī uz cilvēkiem.

Galvenie secinājumi:

  • kofeīns un fiziskās aktivitātes samazina saules izraisīta ādas vēža risku pelēm;
  • rezultāti liecina, ka pastāv siastība starp tauku daudzumu un audzēja augšanu;
  • atklājumi pierāda saistību starp kofeīna lietošanu un fiziskajām aktivitātēm un zemāku iekaisuma līmeni.

Pirmavots: Americal Association of Cancer Care