PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Liels cukura daudzums saistīts ar vēža attīstības risku

Doctus
Visā pasaulē 4.februārī tiek atzīmēta pasaules Pretvēža diena, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un zināšanas par onkoloģiskām saslimšanām, onkoloģisko slimību profilaksi, laicīgu to atklāšanu un ārstēšanas uzsākšanu. Dzīvesveids un uzturs ir būtiski ļaundabīgo audzēju profilaktiskie faktori.

Cukurs ir nepieciešams, lai nodrošinātu cilvēku ar enerģiju un mērenos daudzumus veicinātu labsajūtu. Savukārt liels cukura daudzums bojā šūnas, un, kā ir atklāts nesen veiktā pētījumā, paaugstina ļaundabīgu audzēju attīstības risku.

Ir labi zināms, ka aptaukošanās ir galvenais cukura diabēta attīstības cēlonis. Augsts cukura līmenis asinīs ir saistīts ar aptaukošanos un cukura diabētu.  Mazāk izpētīta, ir saistība starp cukura diabētu un aptaukošanos un paaugstinātu ļaundabīgu audzēju attīstības risku. Epidemioloģiskie pētījumu pierāda, ka cukura diabēta populācijā ir gandrīz divas reizes lielāks risks saslimt ar aizkuņģa dziedzera vai kolorektālo vēzi nekā cilvēkiem bez cukura diabēta. Lielbritānijā un Spānijā ir visaugstākie aptaukošanās rādītāji Eiropā, 16% bērnu ir aptaukošanās. Galvenais jautājums ir kā aptaukošanās vai cukura diabēts paaugstina ļaundabīgu audzēju attīstības risku.  Zinātnieki no Madrides ir atklājuši mehānismu, kas saista aptaukošanos un cukura diabētu ar vēzi: augsts cukura līmenis paaugstina gēnu, kas ir iesaistīti vēža attīstībā, aktivitāti.

Laboratorijā tika pētīts, kā zarnu šūnas reaģē uz cukuru un aizkuņģa dziedzeris atbrīvo insulīnu. Cukurs zarnās iedarbina šūnas, lai atbrīvotu GIP hormonu, kas uzlabo insulīna izdalīšanos no aizkuņģa dziedzera.

Pētījumā pierādīja, ka augsts cukura līmenis izraisa kodolos beta katenīna uzkrāšanos, kas veicina šūnu proliferāciju. Tika konstatētas beta katenīna izmaiņas, molekulu iesaistīšanās un vēža šūnu uzņēmība pret šīm izmaiņām. Pētnieki ir izbrīnīti, ka izmaiņas vielmaiņā, kuras izraisa cukura daudzums uzturā, ietekmē ļaundabīga audzēja attīstības risku. Šobrīd tiek turpināts pētījums, lai noskaidrotu, vai arī citas uztura sastāvdaļas var ietekmēt vēža attīstības risku. Uztura izmaiņas ir visvienkāršākais profilakses veids, kas var izglābt daudzas dzīvības un ietaupīt naudu.

Profesors Kolins Godings (Colin Goding) no Oksfordas universitātes saka, ka iepriekš nebija pārliecības, kā paaugstināts cukura līmenis asinīs cukura diabēta pacientiem un aptaukošanās ir saistīta ar paaugstinātu vēža risku.   Šis pētījums atklāja galvenos molekulu mehānismus, kas iesaistīti šajā procesā un kā paaugstināts glikozes līmenis asinīs ir  kļūst par ļaundabīgu audzēju predisponējošo faktoru. Šis atklājums paver jaunas iespējas jaunām ārstēšanas tehnikām, kuru mērķis būtu samazināt vēža risku pacientiem ar aptaukošanos un cukura diabētu.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas aprēķiniem aptaukošanās ir galvenais cukura diabēta riska faktors un aptaukošanās izplatība pasaulē dubultojas katrus 20 gadus. Pasaulē vairāk nekā 1 no 10 pieaugušajiem ir aptaukošanās (ĶMI >30), 1 no 6 bērniem Lielbritānijā un Spānijā cieš no aptaukošanās.

Cukura diabēts 2011.gadā izraisīja 4,6 miljonus nāves gadījumu, vairāk nekā 2 nāves gadījumus stundas laikā Spānijā un vēl vairāk ASV. Pasaulē 2010.gadā 1 no 10 pieaugušajiem slimoja ar cukura diabētu un viena trešadaļa cilvēku ar cukura diabētu nezināja, ka slimo ar to.   

Vairāk nekā puse (63%) no visiem priekšlaicīgas nāves gadījumiem pasaulē ir saistībā ar ne infekcijas slimībām, no kurām vēzis un cukura diabēts ir  visbiežie nāves iemesli. Vismaz vienu no trim galvenajiem ļaundabīgajiem audzējiem (27 - 39%) varētu novērst, uzlabojot uztura paradumus, fiziskās aktivitātes un ķermeņa svaru.  

Pirmavots: Excess sugar linked to cancer. ScienceDaily. Retrieved February 4, 2013.