PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Migrēnas epizodes biežāk - cilvēkiem ar lieko svaru

Doctus
Jaunā pētījumā atklāts, ka salīdzinājumā ar normālas ķermeņa masas pacientiem, palielinātas ķermeņa masas pacientiem ir par 81% lielāks epizodiskās migrēnas risks. Risks bijis lielāks sievietēm ar lieko svaru un jauniem cilvēkiem ar lieko svaru, kā arī cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem.

Šis ir vēl viens iemesls, kāpēc ārstiem būtu jārekomendē saviem epizodiskās migrēnas pacientiem veselīgi ēst, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un censties noturēt normālu ķermeņa svaru, norāda vadošā pētniece Lī Peterlina (Lee Peterlin), asociētā profesore neiroloģijā, galvassāpju izpētes centra direktore, demonstrējot sava pētījuma datus 2013. gada Starptautiskajā galvassāpju kongresā.

Kopumā sievietēm epizodiskās migrēnas risks ir līdz pat trīs reizes lielāks nekā vīriešiem, īpaši vecumā no 20-49 gadiem. "Mūsu pētījums apliecina, ka lielāks risks ir ne tikai hroniskajiem migrēnas pacientiem, kas ir tikai neliela migrēnas pacientu daļa - 2% no visas populācijas, salīdzinājumā ar epizodisko migrēnu, kas sastopama 12-15%."

Pētījumā iekļauti 3862 baltās un tumšās rases pārstāvji, kas intervēti klātienē mājsaimniecībās ASV.

Pētījums arī parādījis būtisku tendenci palielināties epizodiskās migrēnas riskam, pieaugot ķemeķa masas indeksa skaitlim. Ja pacienta svars no normāla mainījies uz lieko svaru un uz aptaukošanos, tad attiecīgi nozīmīgi arvien paaustinājies epizidiskās migrēnas risks.

Turklāt dati parādījuši, ka epizodiskās migrēnas risks cilvēkiem ar aptaukošanos pieaug arī tad, ja ir retas migrēnas epizodes.

Pētījuma autori norāda, ka varētu būt dažādi skaidrojumi atrastajai sakarībai. Iepriekšējie pētījumi sniedz vairākas minējuma versijas. Saistība, iespējams, meklējama tajā, ka cilvēki, kuriem ir migrēnas epizodes, biežāk izvēlas mazkustīgāku un mierīgāku dzīvesveidu. Un vēl -  dažu pētījumu dati parāda, ka saslimstība ar migrēnu īpaši augusi laika posmā no 1980. gadierm līdz 2000. gadam.

Informācijas avots: International Headache Congress 2013. Abstract P170.