PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

NSPL lietošana akūtas respiratoras infekcijas laikā un miokarda infarkta risks

Doctus
Nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NSPL) lietošana akūtas respiratoras infekcijas laikā paaugstina akūta miokarda infarkta (AMI) risku.

Iepriekš veiktos pētījumos ir pierādīts, ka akūta respiratora infekcija un NSPL lietošana var veicināt akūta miokarda infarkta attīstību.   Dažās valstīs ārsti izraksta NSPL pacientiem akūtas respiratoras infekcijas simptomu mazināšanai. Tomēr līdz šim nebija veikti pētījumi, lai novērtētu NSPLA lietošanu akūtu respiratoru infekciju laikā un paaugstinātu AMI risku.

Pētījuma laikā tika identificēti 9793 pacienti, kuri tika hospitalizēti ar AMI 2007.-2011.gadā. Visi pacienti tika iedalīti grupās: NSPL lietošana akūtas respiratoras infekcijas laikā, akūta respiratora infekcija bez NSPL lietošanas, tikai NSPL lietošana bez akūtas respiratoras infekcijas. Tika veikta daudzfaktoru loģistiskā regresija, lai izrēķinātu izredžu attiecības un samērotu tās pēc iespējamiem jaucējfaktoriem.

NSPL lietošana akūtas respiratoras infekcijas laikā ir saistīta ar 3,4 reizes augstāku AMI risku (OR=3,41; 95 % TI [2,80 – 4,16]), akūta respiratora infekcija bez NSPL lietošanas ir saistīta ar 2,7 reizes augstāku AMI risku (OR=2,65; 95 % TI [2,29 – 3,06]) un NSPL lietošana bez akūtas respiratoras infekcijas ir saistīta ar 1,5 reizes augstāku AMI risku (OR=1,47; 95 % TI [1,33 – 1,62]).  Ja NSPL tika ievadīts parenterāli, AMI risks pacientiem ar akūtu respiratoru infekciju bija vēl augstāks (OR=7,22; 95 % TI [4,07 – 12,81]).

Pētnieki secināja, ka nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana akūtas respiratoras infekcijas gadījumā, īpaši ievadot NSPL parenterāli, ir saistīta ar paaugstinātu akūta miokarda infarkta risku.  

 

AVOTS: J Infect Dis. Published online February 2, 2017.