PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Paaugstināta mirstība pēc miokarda infarkta gados jauniem cilvēkiem ar sistēmisku iekaisuma slimību

Doctus
Pixabay
Autoimūnas sistēmiskas iekaisuma slimības (SID) ir saistītas ar paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību (SAS), īpaši miokarda infarkta (MI) risku. Tomēr ir ierobežoti dati par SID izplatību un sekām pieaugušajiem, kuriem MI ir bijis agrīnā vecumā.

Pētījumā noskaidroja SID izplatību un prognostiskās sekas pieaugušajiem, kuriem MI bijis agrīnā vecumā.

YOUNG-MI reģistrs ir retrospektīvs kohorta pētījums no diviem lieliem akadēmiskiem centriem, kurā iekļauti pacienti, kuri pirmo MI piedzīvoja 50 gadu vecumā vai jaunāki. SID tika noskaidrots, pārbaudot elektronisko medicīnisko dokumentāciju (EMR). Nāves gadījumu skaits tika noskaidrots, izmantojot EMR un valstu datubāzes. Kohortā bija 2097 indivīdi, no kuriem 53 (2,5 %) bija SID diagnoze. Pacienti ar SID biežāk bija sievietes (36% pret 19%, p = 0,004) un tiem bija hipertensija (62% pret 46%, p = 0,025). Vidēji 11,2 gadu novērošanas laikā pacientiem ar SID bija lielāks visu cēloņu mirstības risks, salīdzinot ar pacientiem bez SID (HR=1,95, 95 % TI [1,07–3,57], p = 0,030], samērotā kohortā, pamatojoties uz vecuma, dzimuma un SAS riska faktoriem HR = 2,68 (95 % TI (1,18–6,07), p = 0,018).

Starp pacientiem, kuri pirmo MI piedzīvoja agrīnā vecumā, 2,5 % gadījumu bija SID pazīmes, un šīm personām bija augstāks ilgtermiņa visu cēloņu mirstības risks. Pētījuma rezultāti liecina, ka SID ir saistīta ar sliktāku ilgtermiņa izdzīvotību pēc priekšlaicīga MI.

AVOTS: Weber B, Biery DW, Singh A, et al. Association of inflammatory disease and long-term outcomes among young adults with myocardial infarction: the Mass General Brigham YOUNG-MI Registry. European Journal of Preventive Cardiology, zwaa154.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus