PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pēkšņa kadiāla nāve biežāk novērota sportistiem vīriešiem nekā sievietēm

Doctus
Vīriešiem, kuri skrien, brauc ar riteni vai spēlē kādas komandu sporta spēles, ir 20 reizes lielāks pēkšņas nāves risks nekā sievietēm, secināts nesen veiktā pētījumā, kurš publicēts žurnālā the Journal of the American Medical Association.

Pētījumā tika analizēta informācija par ar sportu saitītiem pēkšņas kardiālas nāves gadījumiem Francijā laika periodā 2005.-2010.gads.  Pētnieki salīdzināja nāves gadījumus pa sporta veidiem un dzimumiem. Kopumā tika novēroti 777 nāves gadījumi, no tiem 42 gadījumi bija sievietēm. Līdz ar to ir 1 nāves gadījums uz 2 miljoniem sieviešu sportistu un 1 nāves gadījums uz 100 000 vīriešu sportistu katru gadu.

Mirstības risks pa sporta veidiem vīriešiem atšķīrās, savukārt sievietēm nē. Piemēram, katu gadu konstatēja 5 pēkšņas nāves gadījumus uz 1 mijonu vīriešu skrējēju un 1 gadījums uz 1 miljonu vīriešu peldētāju. Viens no pētnieku skaidrojumiem, kāpēc vīrieši biežāk pēkšņi mirst no sirds apstāšanās sporta aktivitātēs ir tāds, ka vīrieši ātrāk uzsāk aktivitātes un iet uz 100% daudz biežāk nekā sievietes. Otra hipotēze ir, ka vīriešiem biežāk novēro artēriju nobloķēšanos, kas piegādā sirdij asinis.

Daudzās Eiropas valstīs pusaudži un pieaugušie atlēti tiek sijāti uz sirds slimībām, lai mazinātu pēkšņas nāves risku. Šī pētījuma rezultāti rada jaunus jautājumus, ja vispārējā popuācijā veiktu sijājošo atlasi pirms sporta aktivitāšu uzsākšanas, iespējams, ka būtu jāatšķiras sijājošai atlasei vīriešiem un sievietēm.

Pirmavots: Journal of the American Medical Association, online August 13