PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījums: populārākie pretsāpju līdzekļi samazina ādas vēža risku

Doctus
Cilvēkiem, kuri lieto aspirīnu, ibuprofēnu vai līdzvērtīgus pretsāpju līdzekļus – īpaši lielās devās un ilgstoši – ir mazāks ādas vēža attīstības risks, salīdzinot ar tiem, kuri šos medikamentus lieto reti, ziņo Dānijā veikta pētījuma rezultāti.

Šī pētījuma rezultāti apliecina jau citos pētījumos atklāto, ka ilgstoša nesteroīdo pretiekaisuma līzdekļu (NSPL) lietošana var pasargāt cilvēkus no ādas vēža attīstības, tai skaitā arī no melanomas.

Tomēr jāņem vērā, ka ir pētījumi, kuros ir pierādīts, ka ilgstoša NSPL lietošana ir saistīta ar paaugstinātu nieru vēža risku un paaugstinātu asiņošanu risku, tādēļ ir nepieciešami papildus pētījumi, kas palīdzētu izvērtēt riskus un ieguvumus, lietojot NSPL ilgstoši.

Šajā pētījumā zinātnieki analizēja informāciju par 18 000 cilvēkiem ar ādas vēzi, tai skaitā, melanomu, kuri bija saslimuši laika periodā no 1991. līdz 2009.gadam.

Katrs ādas vēža gadījums tika samērots ar citiem desmit tāda paša vecuma un dzimuma cilvēkiem bez vēža, un tika salīdzināti izrakstītie medikamenti vairākus gadus pirms vēža diagnozes uzstādīšanas.  

Pētnieki atklāja, ka cilvēkiem, kuri lietoja aspirīnu vai citus NSPL bija par 13% zemāks melanomas risks un par 15% zemāks plakano šūnu vēža risks, salīdzinot ar tiem, kuri nelietoja NSPL. Netika konstatētas riska atšķirības bazālo šūnu karcinomai.

Analizējot cilvēkus, kuri lietoja NSPL vismaz septiņus gadus un divas vai vairāk reizes  nedēļā, konstatēja vēl ciešāku saistību: ilgstošiem NSPL lietotājiem bija par 46% zemāks melanomas, par 35% zemāks plakano šūnu vēža un par 17% zemāks bazālo šūnu karcinomas risks.

ASV 2008.gadā melanoma tika diagnosticēta gandrīz 60 000 cilvēku un gandrīz 9000 cilvēku nomira no šīs slimības. Visā pasaulē katru gadu tiek diagnosticēti apmēram 2 miljoni ne-melanomas ļaundabīgie audzēji, un apmēram 5000 cilvēku katru gadu mirst no plakano šūnu vēža un bazālo šūnu vēža.

Pētnieki atzīst, ka pētījuma iespējamie trūkumi ir informācijas trūkums par citiem iespējamiem ādas vēža riska faktoriem, piemēram, ultravioletā starojuma ekspozīciju un ne visi ādas vēža gadījumi ir iekļauti Dānijas vēža reģistrā.

Pirmavots: Cancer, online May 29, 2012.