PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētnieki izpēta, ka mitrums no maskām var mazināt Covid-19 smagumu

Doctus
Maskas palīdz aizsargāt to valkātājus no SARS-CoV-2 vīrusa, kas izraisa Covid-19, iegūšanas vai izplatīšanas, taču tagad Nacionālo veselības institūta pētnieki ir pievienojuši pierādījumus vēl vienam iespējamam ieguvumam valkātājiem: maska var palīdzēt mazināt elpošanas ceļu slimības, piemēram, Covid-19.

Pētījumā, kuru vadīja NIH Nacionālā diabēta, gremošanas un nieru slimību institūta (NIDDK) pētnieki, atklāja, ka sejas maskas lietošana ievērojami palielina gaisa mitrumu, ko maskas lietotājs elpo. Šis augstākais mitruma līmenis ieelpotajā gaisā, varētu palīdzēt izskaidrot, kāpēc masku nēsāšana ir saistīta ar zemāku slimības smagumu cilvēkiem, kas inficēti ar SARS-CoV-2, jo ir zināms, ka elpošanas trakta mitrināšana dod ieguvumu imūnsistēmai. Pētījums publicēts žurnālā Biophysical Journal.

Tika noskaidrots, ka sejas maskas ievērojami palielina mitrumu ieelpotajā gaisā, un ierosināts, ka tā rezultātā radusies elpceļu mitrināšana varētu būt saistīta ar vieglāku Covid-19 slimības gaitu. Ir pierādīts, ka augsts mitruma līmenis mazina gripas smagumu, un, izmantojot līdzīgu mehānismu, tas var mazināt Covid-19 smagumu.

Augsts mitruma līmenis var ierobežot vīrusa izplatīšanos plaušās, veicinot mukocilāro klīrensu (MCC) – aizsardzības mehānismu, kas mazina gļotas un potenciāli kaitīgas daļiņas plaušām. Augsts mitruma līmenis var arī stiprināt imūnsistēmu, ražojot īpašus proteīnus, ko sauc par interferoniem, kas cīnās pret vīrusiem. Ir pierādīts, ka zems mitruma līmenis pasliktina gan MCC, gan interferona reakciju, kas var būt viens no iemesliem, kāpēc cilvēkiem ir lielāka iespēja saslimt ar elpceļu infekcijām aukstā laikā.

Pētījumā tika pārbaudīti četri izplatīti masku veidi: N95 maska, trīsslāņu vienreizēja ķirurģiska maska, divslāņu kokvilnas-poliestera maska un smagās kokvilnas maska. Pētnieki izmērīja mitruma līmeni, liekot brīvprātīgajam elpot noslēgtā tērauda kastē. Kad persona nevalkāja masku, izelpotās elpas ūdens tvaiki piepildīja kastīti, kā rezultātā kastes iekšienē strauji pieauga mitrums.

Kad persona valkāja masku, mitruma uzkrāšanās kastes iekšienē ievērojami samazinājās, jo lielākā daļa ūdens tvaiku palika maskā, kļuva kondensēti un atkārtoti ieelpoti. Lai nodrošinātu noplūdes neesamību, maskas tika cieši piestiprinātas brīvprātīgo sejām, izmantojot augsta blīvuma putu gumiju. Mērījumi tika veikti trīs dažādās gaisa temperatūrās, sākot no aptuveni 46 līdz 98 grādiem pēc Fārenheita.

Rezultāti parādīja, ka visas četras maskas palielināja ieelpotā gaisa mitruma līmeni, bet dažādā mērā. Zemākā temperatūrā visu masku mitrinošais efekts ievērojami palielinājās. Jebkurā temperatūrā biezās kokvilnas maskai novēroja visaugstāko mitruma līmeni.

Pētnieki norāda, ka paaugstināts mitruma līmenis ir tas, ko, iespējams, izjūt lielākā daļa masku nēsātāju, neapzinoties, ka šis mitrums viņiem patiešām varētu būt labs.

Šis pētījums apstiprina masku nēsāšana nozīmi, tas ir vienkāršs un efektīvs veids, kā aizsargāt apkārtējos cilvēkus un pasargāt sevi no elpceļu infekcijām, īpaši šajos ziemas mēnešos, kad paaugstinās uzņēmība pret šiem vīrusiem.

AVOTS: Courtney JM, Bax A. Hydrating the Respiratory Tract: An Alternative Explanation Why Masks Lower Severity of COVID-19. Biophysical Journal, 2021

Lasītākais Doctus.lv
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere