PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pretiesnu līdzekļi nav piemēroti bērniem līdz 6 gadu vecumam

Doctus
Pretiesnu līdzekļus nevajadzētu lietot bērniem līdz 6 gadu vecumam, un uzmanīgi lietot bērniem līdz 12 gadu vecumam saaukstēšanās gadījumos, jo nav pierādījumu, ka tie palīdzētu mazināt simptomus un par drošumu nav pierādījumu.

Eksperti sniedz ārstiem padomu izskaidrot pacientiem, ka simptomi ir traucējoši, bet tie pāries dažu dienu laikā, nav papildus jālieto medikamenti simptomu mazināšanai.

Saaukstēšanos parasti izraisa vīrusi un tā lielākoties ir pašlimitējoša saslimšana (simptomi pāriet 7 – 10 dienu laikā), bet tā traucē ikdienas aktivitātēm. Bērniem var būt līdz 6 – 8 saaukstēšanās epizodēm gada laikā, pieaugušajiem: 2 – 4.

Profesors Mieke van Driel ar kolēģiem analizēja pieejamo zinātnisko literatūru par pret saaukstēšanās medikamentu efektivitāti. Pieaugušajiem, lietojot pretiesnu līdzekļus vienus pašus vai kombinācijā ar antihistamīna līdzekļiem vai pretsāpju līdzekļiem 3 – 7 dienas, novēro nelielu efektu uz nazālajiem simptomiem. Tomēr var būt arī blakusparādības, tai skaitā, bezmiegs, miegainība, galvassāpes un gremošanas traucējumi. Ilgstoša pretiesnu līdzekļu lietošana var rezultēties hroniskā deguna iekaisumā, ko ir grūti ārstēt.

Paracetamolu un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus reizēm izraksta sāpju mazināšanai, bet tie neuzlabo deguna simptomus. Citiem terapijas veidiem, kā inhalācijas, ehinācija, eikalipta eļļa un papildus šķidruma uzņemšana arī nav pierādīta efektivitāte iesnu mazināšanā.

Attiecībā uz bērniem un saaukstēšanos, īpaši jaunākiem par 12 gadiem trūkst pētījumu. Eksperti neiesaka lietot pretiesnu līdzekļus vai medikamentus, kas satur antihistamīnu bērniem jaunākiem par sešiem gadiem un uzmanīgi tos lietot bērniem no 6 līdz 12 gadiem. Nav pierādījumu, ka šāda terapija mazina nazālos simptomus, bet ir zināms, ka tie var izraisīt blakusparādības. Bērniem līdz 2 gadu vecumam tie var izraisīt krampjus, paātrinātu sirds darbību un pat nāvi. Nevienai no biežāk izmantotajām metodēm -  bezrecepšu medikamenti un dabas līdzekļi – nav adekvātu pierādījumu par to efektivitāti. Ja vecāki vēlas var izmantot deguna skalošanu ar sālsūdeni, tas ir droši, bet tas nesniegs simptomu mazināšanos.

Šobrīd trūkst pierādījumu, ka kāds no terapijas veidiem būtu efektīvs iesnu mazināšanai, tādēļ eksperti šīs pašlimitējošās slimības gadījumā neiesaka lietot  medikamentus bērniem.

AVOTS: van Driel ML, Scheire S, Deckx L, et al. What treatments are effective for common cold in adults and children? BMJ, 2018; k3786.