PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Profilakse darbavietā ir efektīvāka nekā ārsta kabinetā

Doctus
Darbavieta ir piemērota vieta, kur nodrošināt primāro un sekundāro profilaksi, jo ir viegli piekļūt riska grupu pacientiem. Pētījumā ir pierādīts, ka profilakses startēģijas var būt efektīvākas, ja tās iedarbojas uz indivīdu darbavietā nevis ārsta kabinetā.

Darbavieta ir ļoti labi piemērota primārās un sekundārās profilakses pasākumu veikšanai, īpaši attiecībā uz jaunākiem pacientiem, kuriem nav diagnosticēta hipertensija un novērtēts holesterīna līmenis, kuri nav bieži ģimenes ārstu apmeklētāji, kā rezultātā daudzi kardiovaskulārie riska faktori netiek ārstēti.

Profilakse darbavietā var būt efektīvāka nekā ārsta kabinetā Profilakse darbavietā var būt efektīvāka nekā ārsta kabinetā
Profilakse darbavietā var būt efektīvāka nekā ārsta kabinetā

Programma tika uzsākta 2004.gadā kādā lielā uzņēmumā Vācijā. Kopumā programmā piedalījās 312 vīrieši un 223 sievietes, vidējais vecums bija 50 gadi, vairāk nekā pusei darbinieku bija augsts asinsspiediens un aptuveni trešdaļai bija metabolais sindroms. Vidējais ķermeņa masas indekss vīriešiem bija 27 un sievietēm - 25,6.

Programmas sākumā visiem darbiniekiem  tika novērtēti kardiovaskulārie riska faktori. Pēc visiem veiktajiem izmeklējumiem katram darbiniekam tika rekomendēts uztura un fizisko aktivitāšu plāns.

Rezultāti uzrādīja, ka vidēji pēc 3,4 novērošanas gadiem, smēķējošo vīriešu proporcija samazinājās par 39% un sieviešu par 17,5%. Uzsākot programmu, 28,6% vīriešu un 38,2% sieviešu kontrolēja savu asinsspiedienu, savukārt programmas laikā šī proporcija pieauga attiecīgi līdz 42,8% vīriešiem un 54,2% sievietēm. Metabolā sindroma izpaltība samazinājās par 34% sievietēm un 44% vīriešiem novērošanas laikā. Apmēram 25% vīriešu un sieviešu uzlabojās viņu 10 gadu kardiovaskulāro slimību risks.

Programmas autori uzsver, ka viens no lielākajiem programmas plusiem ir tas, ka tajā piedalījās visi darbinieki, ne tikai ekskluzīva grupa. Nav gan zināms, vai ekonomiskais ieguvums ir vienlīdz liels ar veselības ieguvumiem. Piemēram, nav zināms, vai tas, ka darbinieki kļuva veselīgāki un aktīvāki, uzlaboja darba ražīgumu. 

Programmas rezultāti prezentēti European Society of Cardiology 2012 Congress