PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Prostatas vēzim ir saistība ar holesterolu

Doctus
Prostatas vēzim ir saistība ar holesterolu
Atrasta saistība starp prostatas vēža agresivitāti un holesterola metabolisma blakusproduktu akumulāciju prostatas vēža šūnās, šis atklājums varētu rast jaunas diagnostikas un ārstēšanas iespējas. Pētījums tika veikts analizējot paraugus no prostatas vēža pacientiem, specializētām šūnu līnijām un pelēm. Pētījums arī piedāvā izmantot iepriekš aterosklerozes ārstēšanai izmantotu medikamentu lietot prostatas vēža ārstēšanai.

Pētījumā atklāts, ka holesteril estera samazināšanās būtiski samazināja prostatas vēža šūnu proliferāciju. „Tāpat, secināts, ka šis holesterola metabolisma blakusprodukts ievērojami mazina prostatas vēža agresivitāti", stāsta Ji-Xin Cheng, Purdue universitātes profesors. Detalizēti pētījuma rezultāti publicēti žurnālā „Cell Metabolism". Prostatas vēzis ir otrs vadošais cēlonis mirstībai no vēža. Šis pētījums piedāvā bioloģisku pamatu tam, ka holesterola mazinoši medikamenti var būt labvēlīgi pie šīs diagnozes. Tāpat, šis pētījums piedāvā izmantot holesteril esteri kā terapeitisku mērķi prostatas vēža pacientiem. „Tas ir saprotami, ka vēža šūnām nepieciešamas lipīdu rezerves, tomēr esterificēta holesterola uzkrāšanās prostatas vēža šūnās bija pārsteigums", stāsta Cheng. Atklāts, ka holesteril estera akumulācija, kas notiek vienīgi progresējuša prostatas vēža šūnās un tā metastāzēs, notiek dēļ tumor supresora gēna PTEN zuduma. Pētījums parāda, ka medikaments avasimibs samazināja holesteril estera akumulāciju un ievērojami kavēja prostatas vēža augšanu laboratorās šūnu līnijās un pelēs. Šis medikaments neradīja toksiskus efektus dzīvniekiem. Šis medikaments tika izstrādāts aterosklerozes ārstēšanai, bet klīniskie pētījumi tika apturēti sakarā ar nepietiekamu efektivitāti plaku samazināšanā.

Avots: Purdue University. "Cholesterol study suggests new diagnostic, treatment approach for prostate cancer." ScienceDaily. ScienceDaily, 4 March 2014.