PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rezidenta piedalīšanās operācijā ir droša pacientam

Doctus
Rezidenta piedalīšanās operācijā nepaaugstina pacienta risku, ka attīstīsies pēc operācijas komplikācijas. Šādas operācijas ir tikpat drošas kā operācijas bez rezidentu klātbūtnes, ziņo Annals of Surgery publicēta pētījuma rezultāti.

 

Pētījumā tika iekļauti dati par vairāk nekā 60 000 operācijām (no tām 40 000 operācijās piedalījās rezidenti), kuras veiktas ASV laika periodā no 2005. līdz 2007.gadam. Pacienti tika sadalīti divās grupās un samēroti pēc vairākiem faktoriem: vecuma, operācijas sarežģītības, medicīniskiem stāvokļiem, piemēram, cukura diabēta un sirds slimībām.

Rezidentu piedalīšanās operācijā ir pacientam droša Rezidentu piedalīšanās operācijā ir pacientam droša
Rezidentu piedalīšanās operācijā ir pacientam droša

Iepriekš veiktos pētījumos ir izteiktas aizdomas, ka rezidentu dalība operācijā paaugstina pēc operāciju komplikāciju attīstības risku, tādēļ šis pētījums tika veikts, lai pierādītu, ka rezidentu dalība operācijās ir pacientam droša.

Pētnieki atklāja, ka operācijās, kurās bija iesaistīti rezidenti, mazāk kā 6% pacientu tika konstatētas nopietnas pēc operācijas komplikācijas, piemēram, nopietna asiņošana vai nopietnas pēc operācijas infekcijas. Līdzīgs pēc operāciju komplikāciju biežums tika novērots operācijās, kurās nepiedalījās rezidenti. Pacientu mirstība nopietnu pēc operācijas komplikāciju dēļ neatšķīrās starp grupām (0,18% pacientu, kuru operācijās piedalījās rezidenti, pret 0,2%, kurās nepiedalījās).

Šajā pētījumā tika atklāts, ka vieglu komplikāciju (pārsvarā ādas infekcijas griezuma vietā) varbūtība pēc rezidentu dalības operācijā ir nedaudz lielāka nekā, ja rezidenti nepiedalās operācijā. Tomēr autori uzsver, ka šī atšķirība bija ļoti neliela un tā nebija statistiski ticama.  Rezidentiem piedaloties operācijās 3% pacientu tika novērotas virspusējas ādas infekcijas, savukārt, ja rezidenti nepiedalījās, tad šādas infekcijas novēroja 2,2% pacientu. Pētniekiem nav īsti skaidrs, kādēļ šādas infekcijas atgadījās nedaudz biežāk operāciju laikā, kurās piedalījās rezidenti. Viens no izskaidrojumiem varētu būt tas, ka operācijas, kurās piedalījās rezidenti bija vidēji nedaudz garākas (122 minūtes pret 97 minūtēm). Iepriekš veiktos pētījumos ir pierādīts, ka garāks operācijas laiks ir saistīts ar lielāku virspusēju infekciju risku.  

Pirmavots: Annals of Surgery, online August 9, 2012.