PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Spēle palīdz uzlabot zināšanas par sepsi

Doctus
Spēle palīdz uzlabot zināšanas par sepsi
Jēkabam ir drudzis un viņa veselības stāvoklis ļoti strauji pasliktinās. Ja viņš netiktu ārstēts, 27 gadus vecais vīrietis nomirtu 2 minūšu laikā ar nopietnu sepsi. Par laimi Jēkabam, ārsts viņu var ļoti ātri izārstēt un turklāt ar dažiem peles klikšķiem

Jēkabs nav reāla persona, viņš ir spēles Septris personāžs. Tā ir medicīniska spēle, kuru ir izstrādājuši Stanfordas universitātes Medicīnas skolas ārsti. Spēles mērķis ir palīdzēt ārstiem notestēt savas zināšanas par sepsi un uzlabot prasmes pacientu ārstēšanā ar šo saslimšanu. Septri var spēlēt stacionārajā datorā, mobilajā tālrunī vai plaukstdatorā.

Spēles izstrādātāji uzsver, ka šis ir ļoti universāls veids kā mācīties, protams, laba lieta ir lekcijas, bet lielākoties tās ir pasīvas, bez aktīvas iesaistīšanās. Spēle ir izveidota tā, lai tā būtu interaktīva un ļautu rīkoties.

Septris ir modelēta pēc populārās spēles Tetris parauga. Spēlē ir divi pacienti un šo pacientu stāvoklis ar katru sekundi pasliktinās (pacientu bildes ar katru sekundi krīt arvien zemāk un zemāk, identiski kā tas ir spēlē Tetris, kur krīt lejā kubiciņi). Ja spēlētājs izdara pareizu izvēli, piemēram, nozīmē pareizās antibiotikas, pacienta veselības rādītāji uzlabojas un pacienta bildīte paceļas mazliet augstāk. Spēlē ir arī dakteris Sepsis, kas spēlētāju apsveic par pareizi izdarītu izvēli. Spēles mērķis nav tikai uzturēt pacientu dzīvu, bet gan arī izārstēt to.

Dr.Sepsis Dr.Sepsis
Dr.Sepsis

Autori izvēlējās spēlē ārstēt sepsi, jo ASV tā ir bieži sastopama un ļoti nopietna problēma. Katru gadu apmēram 750 000 amerikāņu attīstās nopietns sepsis un apmēram puse no šiem pacientiem nomirst no šī stāvokļa. Visizplatītākie sepses simptomi ir drudzis, drebuļi, paātrināta elpošana un sirdsdarbība, izsitumi un apjukums. Daudzi no šiem simptomiem ir ļoti vispārīgi un daudzām slimībām raksturīgi, kas būtiski apgrūtina slimības diagnostiku agrīnās stadijās. Tas ir iemesls, kāpēc ģimenes ārstiem ir ļoti būtiski atpazīt un sākt ārstēt šo saslimšanu pirms pacients nokļūst stacionārā.

Spēles izstrādātāji rekomendē katram ārstam vismaz vienu reizi izspēlēt šo spēli, lai būtu iespēja praktiski identificēt un ārstēt sepsi. Spēlē, ja pacients nomirst, ir iespēja šo pašu pacientu atgriezt dzīvē ar tiem pašiem simptomiem un izmēģināt citas iespējas izglābt šo pacientu. Spēle ļauj izspēlēt dažādas situācijas un atrast piemērotākos risinājumus, neriskējot ar dzīvu pacientu.

Spēli var izmēģināt šeit.