PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Uz pacientu orientēta aprūpe sniedz labākus rezultātus

Doctus
Pacienti atveseļojas ātrāk un sasniedz labākus ārstēšanas rezultātus, ja ārsts pievērš uzmanību pacienta individuālām vajadzībām un apstākļiem, secināts pētījuma, kura rezultāti publicēti žurnālā Annals of Internal Medicine.

Ārsti bieži vien fokusējas uz vadlīnijās rakstīto. Izaicinājums ir apvienot vadlīnijās rakstīto ar pacienta individuālām vajadzībām un apstākļiem. Ārsti bieži vien fokusējas uz vadlīnijās rakstīto. Izaicinājums ir apvienot vadlīnijās rakstīto ar pacienta individuālām vajadzībām un apstākļiem.
Ārsti bieži vien fokusējas uz vadlīnijās rakstīto. Izaicinājums ir apvienot vadlīnijās rakstīto ar pacienta individuālām vajadzībām un apstākļiem.
Viens no pētījuma autoriem uzsver, ka ārsti bieži vien fokusējas uz vadlīnijās rakstīto, piemēram, izrakstot medikamentus paaugstināta asinsspiediena pazemināšanai.  Izaicinājums ir apvienot vadlīnijās rakstīto ar pacienta individuālām vajadzībām un apstākļiem.

Iepriekš veiktos pētījumos jau tika secināts, ka uz pacientu orientēta aprūpe sniedz labākus rezultātus, tomēr bija grūti saprast, par ko ārsti ar pacientiem runāja. Pētnieki, piemēram, nezināja, vai ārsti vienkārši palielināja medikamenta devu, ja pacienta asinsspiediens atkal paaugstinājās vai tomēr ārsts mēģināja izprast, kādēļ lietotie medikamenti vairs nav efektīvi. Iespējams, ka nevis medikaments ir vainīgs, ka paaugstinās asinsspiediens, bet gan pacients vairs nevar atļauties iegādāties šos medikamnetus vai pacientam ir attīstījusies demece un viņš aizmirst lietot nozīmētos medikamentus.

Pētījumā piedalījās 139 ārsti rezidenti, kuri piekrita, ka viņu sarunas ar pacientiem tiks ierakstītas. Kopumā tika izanalizētas sarunas ar 774 pacientiem, kuri piekrita, ka viņu saruna ar ārstu tiek ierakstīta.

Pētnieki analizēja pacientu slimības vēstures un pārbaudīja, vai pacientiem bija kāds "sarkanais karogs", kas liecina, ka pacienta veselības stāvoklis pasliktinās, piemēram, pacientam ar cukura diabētu vairs netiek sasniegta glikēmijas kontrole.

Pēc tam pētnieki analizēja sarunas ierakstus, lai dzirdētu, vai ārsti reaģēja uz "sarkanajiem karogiem" un mēģināja atrast cēloni. Apmēram 160 pacienti tika novēroti 9 mēnešus, lai redzētu vai viņu stāvklis uzlabojas.

Kopumā, analizējot slimības vēstures, tika identificēti 548 "sarkanie karogi" un 208 no tiem tika analizēti ārsta-pacienta sarunā.

Pētnieki atklāja, ka 71% pacientu, kuriem ārsti mēģināja risināt slimības cēloni, veselības stāvoklis uzlabojās, salīdzinot ar 46% pacientu, kuru ārsti nemeklēja pamatcēloni.

Dr.Robert Smith, kurš nepiedalījās šai pētījumā uzsvēra, ka būtiska ir ārstu izglītošana, kurā ir jāiekļauj uz pacientu orientēta aprūpe, nevis tikai akla vadīšanās pēc izstrādātām vadlīnijām.

Pirmavots: Annals of Internal Medicine, online April 15, 2013.