PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai finansiāls stress ir saistīts ar fiziskām sāpēm vēlākos gados?

Doctus
Vai finansiāls stress ir saistīts ar fiziskām sāpēm vēlākos gados?
Pixabay
Finansiāls stress var nekavējoties ietekmēt labsajūtu, bet vai tas gandrīz 30 gadus vēlāk var izraisīt fiziskas sāpes? Atbilde ir jā, saskaņā ar jaunajiem Gruzijas Universitātes zinātnieku pētījumiem.

Pētījums, kas publicēts izdevumā Stress & Health, atklāj, ka ģimenes finansiālais stress pusmūža vecumā ir saistīts ar novājinātu kontroles sajūtu, kas saistīta ar pastiprinātām fiziskām sāpēm vēlākos gados.

"Fiziskās sāpes tiek uzskatītas par atsevišķu slimību ar trim galvenajām sastāvdaļām: bioloģiskām, psiholoģiskām un sociālām," sacīja Kandauda A.S. Wickrama, pirmais autors un profesors Ģimenes un patērētāju zinātņu koledžā. "Gados vecākiem cilvēkiem tas notiek vienlaikus ar citām veselības problēmām, piemēram, ierobežotām fiziskām spējām, vientulību un sirds un asinsvadu slimībām."

Saskaņā ar pētnieku teikto, lielākā daļa sāpju pētījumu ir neiroloģiski, taču ir svarīgi tos saistīt arī ar stresu, kas ir bijis ģimenes pieredzē.

Pētniekus interesēja ģimenes konteksts un tas, kā šis konteksts ietekmē ģimenes attiecības, fizisko un garīgo veselību. Finanses ir svarīga šī pētījuma sastāvdaļa, jo tās ir būtisks stresa faktors ģimenē.

Autori izmantoja datus no Aiovas jauniešu un ģimenes pētījuma, kurā apkopoti dati par 500 ģimenēm, kuras piedzīvoja finansiālu krīzi 80.gadu beigās,  par laika periodu 27 gadi. Lielākā daļa dalībnieku šobrīd ir vecāki par 65 gadiem, un pāri ir ilgstoši laulībā - daži pat 45 gadus.

Pat pēc tam, kad pētnieki kontrolēja šī brīža slimības, ģimenes ienākumus un vecumu, viņi atrada saikni starp ģimenes finansiālajām grūtībām 90. gadu sākumā un fiziskām sāpēm gandrīz trīs desmitgades vēlāk. Viņu pētījuma papildus atklājumi liecina, ka, visticamāk, finansiālais stress ietekmē fiziskās sāpes, savukārt fiziskās sāpes, savukārt, var ietekmēt finansiālo stresu, radot papildu veselības aprūpes izmaksas.

Fiziskās sāpes ir biopsihosociāla parādība, uzskata autori. Pētījums liecina, ka stresa pieredze, piemēram, finansiālais stress, grauj psiholoģiskos resursus, piemēram, kontroles sajūtu. Šī resursu izsīkšana aktivizē smadzeņu reģionus, kas ir jutīgi pret stresu, uzsākot patoloģiskus, fizioloģiskus un neiroloģiskus procesus, kas izraisa tādus veselības stāvokļus kā fiziskas sāpes, fiziski ierobežojumi, vientulība un sirds un asinsvadu slimības.

Pētnieki uzsver, ka daudzi seniori sūdzas par atmiņas zudumu, ķermeņa sāpēm un sociālo kontaktu trūkumu, gandrīz divas trešdaļas pieaugušo sūdzas par kāda veida ķermeņa sāpēm, un gandrīz tikpat daudzi sūdzas par vientulību. Šis procents pieaug, un tam pieaug veselības izmaksas. Tas ir sabiedrības veselības jautājums.

AVOTS: Wickrama KAS, Klopack ET, O'Neal CW. Midlife family financial strain, sense of control and pain in later years: An investigation of rural husbands and wives. Stress and Health, 2021