PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai gaisa piesārņojums ir saistīts ar 2.tipa cukura diabētu?

Doctus
Zinātnieku komanda no Leičesteras universitātes veica pētījumu, lai noskaidrotu iespējamo saistību starp gaisa piesārņojumu un saslimstības ar 2.tipa cukura diabēta pieaugumu.

Iepriekš veiktos novērojuma pētījumos tika atklāta saistība starp gaisa piesārņojumu un 2.tipa cukura diabētu, tomēr šajos pētījumos bija augsts noviržu risks. Šajā pētījumā mērķis bija noskaidrot saistību starp gaisa piesārņojumu un 2.tipa cukura diabētu un samazināt noviržu ietekmi uz šo saistību. Tika izmantoti dati par 10 443 indivīdiem, kuri bija piedalījušies trīs sijājošās atlases pētījumos. Gaisa piesārņojums tika novērtēts izmantojot standarta slāpekļa dioksīda mērījumus, aprēķinātos slāpekļa dioksīda mērījumus un tā koncentrāciju 1 x 1 km rādiusā ap katra dalībnieka dzīvesvietu. Trīs gadu gaisa piesārņojuma mērījumi tika ņemti vērā. Pie jaucējfaktoriem tika pieskaitīti demogrāfiskie faktori (vecums, dzimums, etniskā piederība, smēķēšanas statuss, sociālā deprivācija, dzīvošanā pilsētā vai laukos), dzīvesveida faktori (ķermeņa masas indekss un fiziskās aktivitātes) un zaļā zona ap dzīvesvietu.

Pētnieki secināja, ka slāpekļa dioksīda koncentrācija gaisā ir saistīta ar 2.tipa cukura diabēta attīstību, ja skatījās nesamērotā modelī. Pēc samērošanas pēc demogrāfiskiem faktoriem, šī saistība vairs nebija statistiski ticama (OR=1,08; 95 % TI [0,91 – 1,29]. Samērojot pēc dzīvesveida faktoriem, OR=1,10 (95 % TI [0,92 – 1,32]) un, samērojot pēc apkārt esošās zaļās zonas, OR=0,91 (95 % TI [0,72 – 1,16]).  

Pētnieki secināja, ka demogrāfiskie faktori izskaidro saistību starp gaisa piesārņojumu un 2.tipa cukura diabētu. Būtu nepieciešami ilgstoši perspektīvi pētījumi, lai labāk izprastu šo saistību.

 

AVOTS: Gary O'Donovan, Yogini Chudasama, Samuel Grocock, Roland Leigh, Alice M. Dalton, Laura J. Gray, Thomas Yates, Charlotte Edwardson, Sian Hill, Joe Henson, David Webb, Kamlesh Khunti, Melanie J. Davies, Andrew P. Jones, Danielle H. Bodicoat, Alan Wells. The association between air pollution and type 2 diabetes in a large cross-sectional study in Leicester: The CHAMPIONS Study. Environment International, 2017; 104: 41.