PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vidusjūras diēta var mazināt metabolo sindromu

Doctus
Vidusjūras diēta var mazināt metabolo sindromu
Lai gan Vidusjūras diēta nevar pasargāt no metabolā sindroma attīstības, tā var palīdzēt atvieglot metabolā sindroma simptomus, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā CMAJ.

Sekundārās datu analīzes no PREDIMED pētījuma norāda, ka metabolā sindroma attīstības risks netašķiras strap pacientiem, kuri ievēro vienu no diviem Vidusjūras diētas veidiem vai viņi ievēro zemu tauku satura diētu. Bet tiem, kuri ievēro Vidusjūras diētu un kuriem ir metabolais sindroms, biežāk novēro  atveseļošanos.

Pētījumā tika analizēti 5801 pētījuma dalībnieks (55 - 80 gadi) ar augstu kardiovaskulāro risku. Laika periodā 2003.gada oktobris un 2010.gada decembris dalībnieki tika sadalīti trīs grupās, atkarībā no ievērotās diētas veida:

  • Vidusjūras diēta ar papildus olīveļļas lietošanu;
  • Vidusjūras diēta ar papildus riekstu lietošanu;
  • Zema tauku satura diēta.

Piecu gadu novērošanas laikā, 50% pacientu, kuriem nebija metabolā sindroma pētījuma sākumā, tas attīstījās. Metabolais sindroms tika definēts, ja bija vismaz trīs no tālāk minētajiem simptomiem: liels vidukļa apkārtmērs, augsts asinsspiediens, zems augsta blīvuma holestreīns, augsts triglicerīdu līmenis vai hiperglikēmija.

Pētnieki atklāja, ka metabolā sindroma risks neatšķirās starp grupām:

  • Olīveļļa pret kontroli: HR=1,10, 95% TI [0,94 - 1,30];
  • Rieksti pret kontroli: HR=1,08, 95% TI [0,92 - 1,27]

Bet lielākajai daļai pacientu, kuriem bija metabolais sindroms pētījuma sākumā, novēroja metabolā sindroma simptomu mazināšanos, ja viņi ievēroja vienu no Vidusjūras diētām:

  • Olīveļļa pret kontroli: HR=1,35, 95% TI [1,15 - 1,58]; p<0,001
  • Rieksti pret kontroli: HR=1,28, 955 TI [1,08 - 1,51]; p<0,001.

Pacientiem, kuri ievēroja Vidusjūras diētu un papildus lietoja olīveļļu, novēroja statistiski ticamu centrālās aptaukošanās mazināšanos un glikozes līmeņa samazināšanos, savukārt pacientiem, kuri ievēroja Vidusjūras diētu un papildus lietoja riekstus, novēroja tikai centrālās aptaukošanās mazināšanos.  

Pirmavots: Jordi Salas-Salvadó et al. Mediterranean diets and metabolic syndrome status in the PREDIMED randomized trial. Canadian Medical Association Journal, 14 October 2014.