PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zinātnieki: cilvēkiem ir tikai četras pamatemocijas

Doctus
Cilvēki ir emocionālas būtnes, kuru prāta stāvokli var izsecināt no to sejas izteiksmēm. Pieņemts uzskatīt, ka ir 6 pamatemocijas, kuras ir plaši pazīstamas un viegli interpretējamas caur vairākām sejas izteiksmēm, neatkarīgi no kultūras vai valodas. Tās ir: prieks, skumjas, bailes, dusmas, pārsteigums un riebums. Jauns pētījums parāda, ka patiesībā, ir tikai četras!

Cilvēkam ir tikai 4 pamatemocijas Cilvēkam ir tikai 4 pamatemocijas
Cilvēkam ir tikai 4 pamatemocijas

Jauns pētījums, publicēts Glāzgovas Universitātes žurnālā „Current Biology", sešu emociju vietā iesaka četras. Viņi pie šiem secinājumiem nonāca, pētot sejas muskulatūras iesaisti sejas mīmikas veidošanā, kā arī laika logu, kurā šie muskuļi tiek aktivēti.

Neiroloģijas un psiholoģijas zinātņu komanda skaidro, ka prieks un skumjas ir skaidri izšķirami, bet bailēm un pārsteigumam ir kopīgs signāls - plaši atvērtas acis - jau pirmajos mīmikas rašanās mirkļos. Līdzīgi arī dusmām un riebumam ir raksturīgs saraukts deguns. Tie ir šie agrie mīmikas signāli, kas atspoguļo pamata draudu mīmikas signālus.

Vēlāk, mīmikai attīstoties dinamikā, veidojas „klasiskās" sejas izteiksmes. Galvenais pētnieks dr. Rachael Jack skaidro: „Mūsu rezultāti ir saskaņā ar evolucionāriem priekšstatiem, ka mīmikas signāli ir radīti gan bioloģiska, gan sociāla spiediena rezultātā, lai to funkcija būtu optimāla".

Pirmkārt, ātrie briesmu mīmikas signāli piešķir priekšrocības citiem, dodot iespēju ātrai bēgšanai.

Otrkārt, fizioloģiska priekšrocība mīmikas rādītājam - sarauktais deguns pasargā no potenciāli bīstamu daļiņu ieelpošanas, un plati pavērtas acis palielina vizuālās informācijas uztveri, kas var būt vērtīgi bēgšanai - tas ir noderīgi, kad mīmikas izmaiņas strauji pārmainās.

Tas, ko parāda šis pētījums, ir, ka ne visi sejas muskuļi vienādi iesaistās sejas izteiksmes veidošanā, bet drīzāk attīstās laikā, kas atbalsta hierarhiju - bioloģiskā pamata un pēcāk sociāli specifiskā informācija.

Pētījums tika veikts, izmantojot kameras, lai izveidotu trīsdimensiju attēlus; pētījumā piedalījās speciāli trenēti cilvēki, kuri spējīgi aktivēt visus 42 sejas muskuļus neatkarīgi. Tieši šādā veidā pētnieki secināja, ka agrajās mīmikas stadijās bailes/pārsteigums un dusmas/riebums ir vienādas un tikai emocijas attīstības gaitā kļūst ižķiramas. Pētījumu plānots turpināt, pētot dažādu kultūru atšķirīgās mīmikas un emocijas, īpaši Austrumāzijas populācijā, kur jau izsenis emociju izrādīšanai vairāk iesaistītas acu kustības un pārmaiņas, ne mutes, kā raksturīgs rietumniekiem.

Avots: University of Glasgow. "Written all over your face: Humans express four basic emotions rather than six." ScienceDaily, 3 February 2014.