PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zviedrijā pirmo reizi transplantēta mātes dzemde meitai

Doctus
Zviedrijā Gēteborgas universitātē ārsti veikuši pirmo dzemdes transplantāciju no mātes meitai. Pagājušajā nedēļas nogalē tika veiktas operācijas divām 30 gadīgām sievietēm, kurām tika transplantētas dzemdes no viņu mātēm.

Vairāk nekā 10 ķirurgi, kuri ir kopā gatavojušies šādām operācijām vairākus gadus, veica šīs sarežģītās operācijas. Vienai no sievietēm dzemde tika izņemta vairākus gadus atpakaļ dzemdes kakla vēža dēļ, savukārt otra sieviete bija piedzimusi bez dzemdes, teikts slimnīcas preses paziņojumā.  

Abas sievietes, kurām tika veikta dzemdes transplantācija, jūtoties labi. Arī abas mātes, kuras ziedoja savas dzemdes meitām, jūtas labi un tuvāko dienu laikā tiks izrakstītas no slimnīcas.

Universitāte ir aplēsusi, ka Zviedrijā apmēram 2000 – 3000 sieviešu reproduktīvā vecumā nevar iznēsāt bērnus, jo viņām nav dzemdes.

Ķirurgu komanda uzsver, ka dzemdes kvalitāti kontrolē olnīcas un hormoni to baro, un teorētiski transplantēta dzemde, kas ņemta no sievietes menopauzes vecumā, var iznēsāt bērnu.

Viena no recipientēm atzīst, ka viņu varētu kritizēt par ētiskiem apsvērumiem, bet viņai šī operācija nozīmē tikai organisma funkciju atjaunošanu, kuras viņai ir liektas ļaundabīga audzēja dēļ. Protams, viņa apzinās, ka šī operācija vēl nenozīmē, ka viņa varēs kļūt par māti, bet tā ir iespēja, kura cerams rezultēsies ar mazuli.