PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientiem ar astmu nav augstāks Covid-19 inficēšanās risks

Doctus
Pētījumā ar vairāk kā 587 000 cilvēku analizēja, kā Covid-19 ietekmē cilvēkus ar astmu, un secināja, ka astma nepaaugstina smagas Covid-19 slimības gaitas vai nāves risku.

Tā kā Covid-19 izplatās visā pasaulē, pastāv bažas, ka cilvēkiem ar astmu ir lielāks risks iegūt šo slimību un ir sliktāki rezultāti. Šī sistemātiskā pārskata mērķis bija apkopot pierādījumus par infekcijas risku, slimības smagumu un nāves risku no Covid-19 cilvēkiem ar astmu.

Tika veikta visaptveroša meklēšana elektroniskajās datubāzēs, ieskaitot pirmspublicēšanas repozitorijus un PVO Covid-19 datubāzi (līdz 2020. gada 26. maijam). Tika iekļauti pētījumi par Covid-19 cilvēkiem ar astmu. Binārajiem rezultātiem tika veikta Sidika-Jonkmana nejaušas ietekmes meta-analīzi. Tika izpētīta kvantitatīvais neviendabīgums, veicot apakšgrupu analīzi, meta regresija un novērtēta I2 statistika.

Apskatā tika iekļauta informācija no 57 pētījumiem ar kopējo dalībnieku skaitu 587 280. Astmas izplatība Covid-19 inficēto vidū bija 7,46 % (95 % TI [6,25 – 8,67]).  Biežāk tika konstatēta viegla astma, salīdzinot ar smagu astmu (9,61 % pret 4,13 %).

Apkopotā analīze uzrādīja, ka pacientiem ar astmu risks inficēties ar Covid-19 bija par 14 % zemāks (95% TI [ 0,80 - 0,94]; p <0,0001)  un hospitalizācija risks Covid-19 dēļ par 13% zemāks (95% TI [0,77 - 0,99]; p = 0,03), salīdzinot ar tiem, kuriem nebija astmas. Nebija būtiskas atšķirības kombinētajā riskā, kad cilvēkiem ar astmu bija nepieciešana ievietošana intensīvās terapijas nodaļā un / vai mehāniskā ventilācija (RR = 0,87; 95% TI [0,94 - 1,37]; p = 0,19), kā arī starp grupām neatšķīrās nāves risks no Covid-19 (RR = 0,87; 95% TI [0,68 - 1,10]; p = 0,25).

Šī pētījuma rezultāti apliecina, ka Covid-19 pacientu vidū astmas izplatība ir līdzīga kā vispārējā populācijā. Kopējie secinājumi pierāda, ka cilvēkiem ar astmu ir mazāks Covid-19 inficēšanās risks nekā cilvēkiem ar bez astmas un  klīniskie rezultāti neatšķiras.

AVOTS: Sunjaya AP, Allida SM, Di Tanna GL, Jenkins Ch. Asthma and risk of infection, hospitalisation, ICU admission and mortality from COVID-19: Systematic review and meta-analysis. Journal of Asthma, 2021; 1.

Lasītākais Doctus.lv
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere