PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Piecu vai desmit dienu ilgs antibiotiku kurss bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju – vai ir atšķirības klīniskajā iznākumā?

Doctus
Piecu vai desmit dienu ilgs antibiotiku kurss bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju – vai ir atšķirības klīniskajā iznākumā?
Pixabay.com
Īsāks antibiotiku lietošanas ilgums varētu uzlabot gan medikamentu lietošanas līdzestību, gan arī novērst nevēlamās medikamenta blaknes, gan arī mazināt izmaksas. Taču šobrīd bērniem ar vieglas/vidējas gaitas sadzīvē iegūtu pneimoniju lielākā daļa vadlīniju rekomendē ilgāku (bieži desmit dienu) antibiotiku kursu. Lai salīdzinātu antibiotiku lietošanas ilguma pārākumu, tika veikts nejaušināti kontrolētu pētījumu salīdzinošs pētījums.

Klīniskie pētījumi tika izgūti no tādā datu bāzēm kā Medline, Embase, Web of Science un Cochrane Library, kā arī no trīs Ķīnas lokālajām datubāzēm laika periodā līdz 2022.gada 31.martam.  Analīzē tika iekļauti pētījumi, kur salīdzināti īsāki un garāki antibiotiku lietošanas kursi bērniem ar sadzīvē iegūtu ne–smagas gaitas pneimoniju. Primārais pētījuma iznākums bija ārstēšanas neveiksme (definēta kā pneimonijas saglabāšanās uz ārstēšanas fona vai jaunu vitāli bīstamu simptomu parādīšanās, kā letarģija, bezsamaņa, krampji, utt.), paaugstināta temperatūra virs >38°C pēc ārstēšanas pabeigšanas, nepieciešamība mainīt antibiotiku, hospitalizāija, nāve, vismaz trīs zāļu devu izlaišanas epizodes, izstāšanās no pētījuma.

Šajā meta–analīzē tika iekļauti deviņi klīniskie pētījumi ar 11 143 dalībniekiem.   No visa dalībnieku skaita, 98 % bija vecumā no 2–59 mēnešiem, 58 % bija zēni. Astoņi pētījumi ar 10 662 pacientiem pētīja ārstēšanas neveiksmi. Ārstēšanas neveiksmi konstatēja 12,8 %pret 12,6 % gadījumu, salīdzinot īsāku un garāku antibiotiku lietošanas ilgumu. Augstas kvalitātes pētījumi uzrādīja, ka īsāka kursa antibiotiku lietošana salīdzinājumā ar garāka kursa perorālu antibiotiku lietošanu neuzrādīja kādas grupas pārākumu, ņemot vērā ārstēšanas neveiksmes bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju (riska attiecība 1,01; 95 % TI 0,92–1,11; risku atšķirība 0,00; 95 % TI -0,01–0,01, I² = 0 %). Trīs dienu antibiotiku kurss nebija sliktāks pār 5 dienu antibiotiku kursu (risku attiecība 1,01; 95 % TI 0,91–1,12; I² =  0 %) un piecu dienu kurss nebija sliktāks par 10 dienu kursu attiecībā uz ārstēšanas neveiksmēm (riska attiecība 0,87; 95 % TI 0,50–1,53; I²  0 %). Īsāks antibiotiku lietošanas ilgums tika saistīts ar retākiem gastroenterīta ziņojumiem (riska attiecība 0,79, 95 % TI 0,66–0,95).

Šīs meta–analīzes rezultāti norāda, ka īsāks antibiotiku lietošanas kurss bērniem ar sadzīvē iegūtu vieglas/vidēji smagas gaitas pneimoniju neuzrāda sliktāku efektu kā garāks antibiotiku lietošanas kurss, balstoties uz ārstēšanas neveiksmju salīdzinājumu. Klīnicisti tiek aicināti apsvērt iespēju parakstīt īsāku antibiotiku kursu bērniem ar ne–smagas gaitas sadzīvē iegūtu pneimoniju.  

Avots: Li Q, Zhou Q, Florez ID, et al. Short-Course vs Long-Course Antibiotic Therapy for Children With Nonsevere Community-Acquired Pneumonia: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Pediatr. Published online November 14, 2022. doi:10.1001/jamapediatrics.2022.4123