PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Trombocitopēnija un 180 dienu prognoze Covid–19 pacientiem, kas stacionēti intensīvās aprūpes nodaļā

Doctus
Pixabay.com
Trombocitopēnija ir pierādīts riska faktors, kas saistīts ar hospitālo mirstību pacientiem ar SARS–CoV–2 infekciju. Ilgtermiņa trombocitopēnijas ietekme un orgānu funkciju traucējumu progresēšana vēl tiek pētīta.

Tika veikts divcentru retrospektīvs pētījums, kurā analizēti dati par 167 kritiski slimiem Covid–19 pacientiem laikā no 2020.gada 16.februāra līdz 21.martam. Šiem pacientiem pētnieki noskaidroja 180 dienu iznākumu un orgānu funkcijas, atkarībā no tā, vai bija trombocitopēnija, vai nebija.

No pētāmajiem 167 pacientiem, vidējais vecums bija 66 gadi, 67,07 % bija vīrieši. Tika konstatētas ievērojamas atšķirības starp tiem pacientiem, kam bija trombocitopēnija un kam nebija šādos analīžu rezultātos: leikocītu skaits, urea, kopējais bilirubīns, LDH, SOFA rādītājs, attiecīgi trombocitopēnijas gadījumā šie rādītāji biežāk bija izmainīti.

Vecāks vecums, zemāks trombocītu skaits un garāks APTL stacionēšanas brīdī bija riska faktors 28 dienu mirstībai; un ja pastāvēja šie trīs faktori un leikocitoze, tika novērots augstāks 180 dienu mirstības risks.

Pētnieku rezultāti rādīja, ka pacientiem ar trombocitopēniju bija ne tikai augstāks 28 dienu mirstības risks, bet arī 90 un 180 dienu mirstības risks. Kaplāna–Meiera analīze indicēja, ka pacientiem ar trombocitopēniju ir daudz mazāka iespējamība izdzīvot (p< 0,01). Tāpat trombocitopēnija tika sasaistīta arī ar ievērojamāku elpošanas sistēmas funkciju pasliktināšanos.

Avots: Zhu Y, Zhang J, Li Y, Liu F, Zhou Q, Peng Z. Association between thrombocytopenia and 180-day prognosis of COVID-19 patients in intensive care units: A two-center observational study. PLoS One. 2021 Mar 18;16(3):e0248671. doi: 10.1371/journal.pone.0248671. PMID: 33735911.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus